Te ciemne plamy na karku to nie brud. Lepiej tego nie ignorować

10 lutego 2018 08:20
Te ciemne plamy na karku to nie brud. Lepiej tego nie ignorować

Ciemne plamy na karku, szyi i w okolicach pach często mylone są z brudem. Rzeczywiście, bywa, że są one wynikiem braku higieny, często jednak oznaczają coś o wiele gorszego.

Ciemne plamy na skórze, które nie są zwykłym brudem, są nazywane rogowaceniem ciemnym. Samo w sobie nie jest ono poważną chorobą, jednak w niektórych przypadkach jego obecność może świadczyć o innych chorobach.

Zdjęcie Te ciemne plamy na karku to nie brud. Lepiej tego nie ignorować #1
Źródło: http://communityodia.com/some-of-the-best-home-remedies-to-get-rid-of-dark-neck/

Na co może wskazywać rogowacenie ciemne?

#Cukrzyca typu 2

Lekarze często łączą te dwie dolegliwości. Jeśli wraz z ciemnymi plamami mamy do czynienia z otyłością, bólami głowy, ciągłym uczuciem pragnienia i zmianami nastroju, warto udać się do lekarza i wykonać badania na cukrzycę typu 2.

Zdjęcie Te ciemne plamy na karku to nie brud. Lepiej tego nie ignorować #2
fot. shutterstock

#Nowotwory

Niezwykle rzadko, ale jednak, rogowacenie ciemne może być oznaką nowotworu żołądka, trzustki, jelita grubego lub pęcherzyka żółciowego. Nie należy jednak panikować. Istnieje bardzo mała szansa, że właśnie to jest przyczyną ciemnych plam. Nie zaszkodzi natomiast wizyta u lekarza.

#Ciemne plamy u dzieci

W przypadku dzieci ciemne plamy najczęściej są ignorowane. Rodzice bardzo często mylone z brudem – dzieci bawią się w zanieczyszczonych miejscach, często pocą i same nie zawsze pamiętają o wyszorowaniu karku i szyi.

Niestety, również w przypadku dzieci możemy mieć do czynienia z cukrzycą typu 2. Jeśli zauważysz, że ciemnych plam nie da się łatwo usunąć i nie jest to zwykły brud – zabierz dziecko do lekarza. Im szybciej zdiagnozuje się u dziecka cukrzycę, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało zmagać się z innymi dolegliwościami związanymi z cukrzycą.