Nowy dopalacz na rynku – nie żyje już 8 osób

8 sierpnia 2018 15:30
Nowy dopalacz na rynku – nie żyje już 8 osób

Dopalacze są o wiele gorsze od tradycyjnych narkotyków. Dlaczego? O ile działanie kokainy, amfetaminy, czy innych popularnych narkotyków na człowieka jest dobrze znane i lekarze wiedzą jakie leczenie podjąć w przypadku przedawkowania lub zatrucia, o tyle skład dopalaczy najczęściej nie jest znany. Uniemożliwia to lekarzom prawidłową interwencję w przypadku zatrucia danym specyfikiem.

Zdjęcie Nowy dopalacz na rynku – nie żyje już 8 osób #1

W ostatnich dniach na polskim rynku prawdopodobnie pojawił się nowy dopalacz, który spowodował śmierć ośmiu osób w wieku od 19 do 40 lat. Do zdarzenia doszło w Bełchatowie i Łodzi. Działanie nowego dopalacza jeszcze nie jest do końca znane, dlatego pomoc osobom, które go zażyją jest ograniczona.

Dobra wiadomość jest taka, że osoby podejrzane o sprzedawanie nowego dopalacza zostały już zidentyfikowane i zatrzymane.

Najwięcej przypadków zatrucia dopalaczami notuje się w okresie wakacyjnym. To właśnie wtedy do szpitali trafia najwięcej młodych osób, które zażyły nieznane substancje. Lekarze mają wtedy ograniczone pole działania. Nie znają rodzaju substancji, ani jej oddziaływania na organizm człowieka. Personel szpitala może wtedy tylko łagodzić skutki działania substancji oraz czekać na wyniki badań toksykologicznych.

Zdjęcie Nowy dopalacz na rynku – nie żyje już 8 osób #2

Pomimo pojawiania się na rynku wciąż nowych dopalaczy, bez wątpienia można wyróżnić pięć najbardziej popularnych substancji:

3 - CMC

Najczęściej przyjmuje się ją w postaci białego proszku wciągając przez nos. Skutki uboczne obejmują halucynacje, zaburzenia pracy serca, sinienie palców rąk, podwyższenie temperatury ciała, silne pobudzenie.

MDMB – CHMICA

Żółty proszek, lub zielony susz, który przeznaczony jest do palenia. Jego zażywanie może skutkować niewydolnością nerek, zaburzeniami układu krążenia oraz poważnymi zmianami w układzie oddechowym.

HEX – EN

Występuje w postaci białego proszku, który można wciągać nosem lub stosować doustnie. Jego stosowanie może powodować halucynacje, psychozę i niewydolność oddechową.

4 – CEC

Ta substancja najczęściej występuje w postaci białego proszku z kryształami. Jego zażycie powoduje wzrost motywacji do działania, wzrost empatii, rozmowność i euforię. Jednak zbyt duża dawka może powodować długotrwałe ataki paniki, skurcze mięśni i zaburzenia rytmu serca.

4 – CMC

Występuje w takiej samej postaci co 4 – CEC. Do skutków ubocznych zalicza się uszkodzenia układu pokarmowego, depresję, ataki paniki i hipertermię.