Optyczne rozwiązania dla Twojej łazienki

20 września 2016 15:30
Optyczne rozwiązania dla Twojej łazienki

Choć decydujący wpływ na funkcjonalność łazienki mają metraż i rozkład pomieszczenia, odpowiedni projekt i wystrój mogą nadać mu bardziej przestronnego lub przytulnego charakteru. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą uzyskać pożądany efekt.

O estetyce, wygodzie użytkowania i utrzymania czystości łazienki w największej mierze decyduje nie tyle jej optymalna powierzchnia, co przemyślane rozplanowanie przestrzeni i dobór odpowiednich materiałów oraz wyposażenia. Istnieje bowiem wiele sposobów na to, by niewielkiemu pomieszczeniu optycznie dodać wizualnej lekkości, a w dużym salonie kąpielowym stworzyć przytulną atmosferę.

Przejrzyste wnętrze w mini wydaniu

Wrażenie przestronności nie musi dotyczyć wyłącznie dużych łazienek, choć w pomieszczeniach o większym metrażu z pewnością uzyskanie takiego efektu jest prostsze. Aby niezależnie od powierzchni wnętrze dawało poczucie przestrzeni, należy zastosować kilka trików. Nadrzędną zasadą jest stosowanie jasnej glazury, którą uzupełniać powinny delikatne, kolorystycznie jednolite fugi. Warto też wybierać kafle z połyskiem, które odbijając światło, stworzą wrażenie większej przestrzeni. – Zasada ta znajduje zastosowanie także przy wyborze mebli łazienkowych. Dobrym rozwiązaniem będą warianty utrzymane w klasycznej bieli o lakierowanych frontach i połyskujących, chromowanych uchwytach - radzi Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. - Lekkości wnętrzu dodadzą również modele podwieszane, których niewątpliwą zaletą jest ułatwienie przeprowadzenia łazienkowych porządków. Warto również wykorzystać montowaną na podtynkowych stelażach ceramikę o prostym, oszczędnym wzornictwie - dodaje ekspert. Optycznemu powiększeniu łazienki służą też duże lustra i przejrzyste, a nie mleczne szyby kabiny prysznicowej lub parawanu nawannowego. W przypadku pierwszego rozwiązania, dobrym pomysłem będzie montaż minimalistycznego wariantu typu walk-in.

Zdjęcie Optyczne rozwiązania dla Twojej łazienki #1

Projektanci coraz częściej stosują również odpowiednio zaimpregnowane fototapety, które do niedawna zarezerwowane były dla wnętrz takich jak salony lub sypialnie. Tymczasem odpowiednio dobrany, oryginalny wzór – np. z motywami inspirowanymi naturą, może nie tylko dodać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru, ale również stworzyć wrażenie głębi i optycznie powiększyć łazienkę. Poczuciu przestrzeni sprzyjają także minimalistyczne, spójne kolorystycznie dodatki oraz porządek. Warto więc tak dobrać wyposażenie, by w punktach otwartych znajdowało się jak najmniej przedmiotów.

Nastrojowy salon kąpielowy

Powszechnie twierdzi się, że duża przestrzeń daje większe pole do popisu. Na odpowiednim metrażu stworzenie funkcjonalnej i wygodnej łazienki nie wydaje się być problem. Wyzwaniem może jednak okazać się to, jak sprawić, by zapanowała w niej przytulna atmosfera sprzyjająca wieczornemu relaksowi.

Po pierwsze warto wprowadzić elementy utrzymane w nieco ciemniejszych, ciepłych barwach. Naturalne materiały takie jak drewno w odcieniu orzecha virginia i kamień nie tylko nawiązują do wypoczynku na łonie natury, ale też optycznie zmniejszają pomieszczenie, dając wrażenie przytulności. Duże znaczenie w tym względzie ma także faktura zastosowanej glazury i terakoty. Zastosowanie znajdzie zatem wykończenie o wyraźnej, chropowatej strukturze, a na podłodze również o dużych prostych wzorach. Warto pomyśleć też o wykorzystaniu kafli z bardzo modnymi w ostatnich sezonach, zdobnymi motywami. Trzeba jednak pamiętać, by tego rodzaju ornamenty stosować z umiarem - bez odpowiedniego doświadczenia łatwo o przesadę, a wtedy wystrój może okazać się zbyt intensywny i przytłaczający.

Dobierając wyposażenie, dobrze jest zawczasu odpowiednio rozplanować przestrzeń tak, by nie tworzyć w niej „pustych” miejsc. - Jeśli dysponujemy większym metrażem, warto skorzystać z możliwości jakie oferuje, wybierając np. obszerną wannę i dopasowaną do niej stojącą armaturę podłogową. Takie rozwiązanie to nie tylko gwarancja komfortowej kąpieli, ale także ciekawy akcent wzorniczy – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – W dużych wnętrzach z powodzeniem sprawdzi się także zestawienie miski sedesowej z bidetem. By zachować wizualną harmonię, warto wybierać te dwa produkty z jednej kolekcji – dodaje ekspert.

Bardzo ważnymi elementami wystroju są również iluminacja i odpowiednie dodatki. Podświetlone lampkami LED-owymi lustro lub wanna pozwolą stworzyć relaksujący, intymny nastrój. Przytulnej atmosferze służą także ratanowe, drewniane czy imitujące kamień akcesoria lub dekoracyjne świece zapachowe. Coraz częściej w łazienkowych wnętrzach w formie uzupełnienia aranżacji pojawia się również naturalna roślinność.