Czy śniadanie naprawdę jest najważniejszym posiłkiem dnia?

15 grudnia 2017 12:47
Czy śniadanie naprawdę jest najważniejszym posiłkiem dnia?

Czy śniadanie naprawdę jest niezbędne? Wiele osób zapewne odpowie, że oczywiście, że tak. Całe życie słyszymy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Osoby, które śniadania nie jedzą, mają czasem poczucie winy, że niedostatecznie dbają o swoje zdrowie.

Jednak naukowy punkt widzenia jest trochę inny.

#Rola śniadania w przypadku dzieci

Zdjęcie Czy śniadanie naprawdę jest najważniejszym posiłkiem dnia? #1
fot. shutterstock

Jeśli chodzi o dzieci, badania naukowe wykazały, że jedzenie śniadania pozytywnie wpływa na ich funkcje poznawcze. Nie jest to jednak znacząca różnica w porównaniu do dzieci, które nie chcą jeść śniadań. U dorosłych osób natomiast fakt, czy je się śniadanie, czy nie, nie ma większego znaczenia.

#Rola śniadania w przypadku dorosłych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiele osób nie je śniadania. Jedni dlatego, że nie mają czasu rano. Inni dlatego, że sprawia im to po prostu dyskomfort. Nie czują rano głodu i nie mają apetytu przez pierwsze kilka godzin dnia. Takie osoby nie powinny się przejmować. Pora pierwszego posiłku to kwestia preferencji i nie ma wpływu na zdrowie – twierdzą badacze. Jednak istnieje kilka zalet jedzenia śniadania, szczególnie, jeśli walczymy z nadprogramowymi kilogramami.

#Śniadanie, a odchudzanie

Zjedzenie sytego i odżywczego śniadania sprawia, że istnieje duża szansa na zjedzenie mniejszej ilości jedzenia w ciągu dnia. Czynnik ten jednak nie jest aż tak istotny, aby w dużej mierze wpływać na proces odchudzania – może jedynie sprawić, że będziemy mieć mniejszą ochotę na podjadanie.

Odpowiedź na pytanie, czy jeść śniadanie, czy nie, jest więc prosta. Jeśli czujesz rano głód i apetyt – jedz. Jeśli jednak, tak jak wiele osób, rano nie jesteś w stanie niczego przełknąć – zjedz pierwszy posiłek wtedy, kiedy będziesz miał na to ochotę.

Zdjęcie Czy śniadanie naprawdę jest najważniejszym posiłkiem dnia? #2
fot. shutterstock