Jak kupić dobrego i zdrowego karpia na Wigilię? 4 ważne zasady

15 grudnia 2017 12:47
Jak kupić dobrego i zdrowego karpia na Wigilię? 4 ważne zasady

Karp ma swoje stałe miejsce na większości wigilijnych stołów. Nie zawsze jednak udaje się nam dostać rybę, której nie można zarzucić niczego pod względem świeżości, smaku i gramatury. Żeby karp był smaczny i zdrowy, musi być odpowiednio hodowany, transportowany i przechowywany. W innym wypadku ryba albo będzie niesmaczna i mniej odżywcza, albo po usmażeniu jej zostanie połowa mięsa.

Jakiego karpia wybrać?

Zdjęcie Jak kupić dobrego i zdrowego karpia na Wigilię? 4 ważne zasady #1
fot. shutterstock

#Najlepszym wyborem będzie kupno karpia żywego

Jeśli jednak nie chcesz wykonywać dalszych czynności z tym związanych, kup karpia uśmierconego i oprawionego w miejscu, w którym się go sprzedaje. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie kupujesz zdechłej z różnych powodów ryby.

#Zwróć uwagę na miejsce, w którym pływa karp

Jeśli w pojemniku karpie pływają bokiem, lub jest ich bardzo dużo – wybierz inny miejsce do kupna karpia. Taki sposób przechowywania ryb jest nieodpowiedni. Karpie zawsze powinny pływać swobodnie, grzbietem do góry.

#Odpowiednia waga ryby

Najlepsze karpie to takie, które ważą 1,5-2,5 kg. Te większe mogą okazać się zbyt tłuste lub napakowane niezdrową paszą. Natomiast te mniejsze dość ciężko filetować i komponować z nich dania.

Jak rozpoznać świeżego karpia?

Zdjęcie Jak kupić dobrego i zdrowego karpia na Wigilię? 4 ważne zasady #2
fot. shutterstock

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego oczy i skrzela. Skrzela powinny być czerwone, a oczy szkliste. Zamglone oczy to wystarczający powód, aby nie kupować tej ryby. Zwróć uwagę również na teksturę mięsa. Mięso powinno być sprężyste i gęste.