Jak uchronić nasze auta przed kunami?

22 listopada 2017 12:31
Jak uchronić nasze auta przed kunami?

Kuny – małe i ładne zwierzątka coraz częściej stają się utrapieniem kierowców i właścicieli komisów samochodowych. Gryzonie te wyjątkowo upodobały sobie ‘ciepłą norkę’, jaką stanowi wnętrze samochodu, ale i podgryzanie silikonu z kabli zasilania, mat wyciszających silnik i osłonek przewodów hamulcowych. Do tego stopnia, że nie tylko spędzają pod maską całą noc, niszcząc nasz sprzęt, ale często również uwijają tam sobie gniazda.

Zdjęcie Jak uchronić nasze auta przed kunami? #1
Źródło: http://www.autolatest.com/news-cars/how-to-protect-your-car-before-biting-attacks-from-wild-animals-

Jaki jest tego powód?

Winę za to ponosi głównie człowiek. Budując osiedla na byłych terenach leśnych zaburzyliśmy naturalną równowagę w przyrodzie. Kuny jednak nie miały zamiaru się w nich wynieść. Dodatkowym problemem jest zapraszanie gryzoni na osiedla poprzez niezabezpieczanie śmietników, w których zwierzęta raczą się odpadkami jedzenia.

Jak odstraszyć kuny od naszego samochodu?

Istnieje wiele urządzeń, które mają nam w tym pomóc - urządzenie elektryczne, które emituje niesłyszalne dla człowieka jednak bardzo nieprzyjemne dla kun dźwięki, płyny oraz kulki zapachowe mające odstraszyć kuny.

Jednak najskuteczniejszym sposobem okazuje się ten najprostszy – kostki zapachowe do toalety. Wystarczy umieścić kostkę pod maską, jej zapach odstraszy kuny. Ten sposób podziała również na inne gryzonie, takie jak szczury i myszy.

Zdjęcie Jak uchronić nasze auta przed kunami? #2
Źródło: https://jalopnik.com/how-cute-ferret-like-animals-cause-germany-65-million-1788013196

Istnieje jeszcze jeden sposób polecany przez kierowców, mających problem z kunami – wyczesane włosy psa. Kuny są zwinniejsze niż psy, jednak mają do nich respekt. O ile z kotami radzą sobie doskonale, o tyle z psami wolą nie zadzierać. Dzięki temu zapach psa z jego sierści odstraszy kunę skutecznie.

Warto pamiętać również o tym, że kuny są pod ochroną. To oznacza, że pod żadnym pozorem nie należy stosować trucizny, ani łapać tych zwierząt do klatek.