Jak rozpoznać, że ktoś włamał się nam do komputera? 9 oznak

26 września 2017 09:58
Jak rozpoznać, że ktoś włamał się nam do komputera? 9 oznak

Bezpieczeństwo danych w sieci jest dość kontrowersyjnym tematem. Istnieją grupy doskonale wyszkolonych ludzi, które mają za zadanie włamywać się do komputerów, pozyskiwać dane i odpowiednio z tych danych korzystać – na przykład logować się do konta internetowego. Do komputera może jednak włamać się po prostu ciekawski znajomy, aby nas trochę poszpiegować. Jak rozpoznać, że ktoś szpera w naszym komputerze?

#Antywirus jest wyłączony

Jeśli masz aktywnego antywirusa i nie wyłączałaś go, a nagle okazuje się, że jest on nieaktywny -sprawdź koniecznie poniższe wskazówki.

#Twoje hasła nie działają

Jeżeli masz pewność, że nie zmieniłaś ostatnio hasła i wpisujesz poprawne hasło, a okazuje się, że jest ono nieprawidłowe, koniecznie sprawdź inne serwisy, gdzie trzeba się logować. Jeśli hasła nie pasują – prawdopodobnie ktoś ci je zmienił.

Zdjęcie Jak rozpoznać, że ktoś włamał się nam do komputera? 9 oznak #1
fot. shutterstock

#Nagły wzrost znajomych

Jeśli z dnia na dzień liczba twoich znajomych np. na Facebook znacząco wzrosła, a ty nie wysyłałaś ani nie przyjmowałaś zaproszeń, to prawdopodobnie twoje konto zostało zhakowane i wykorzystane do wysyłania spamu.

#Kursor sam się porusza

Jeśli zauważysz, że kursor sam się porusza i wykonuje konkretne czynności, nie jest to żadna usterka, a zdalne włamanie na twój komputer.

#Przekierowywanie na inne strony

Oznaką zhakowania komputera jest również przekierowywanie na inne strony. Jeśli wpisujesz dana frazę w Google, a wyskakuje coś zupełnie innego, klikasz w dany link, a otwiera się inna strona, lub kiedy otwiera się naraz dużo dziwnych okien – lepiej od razu zanieś komputer do specjalisty.

Zdjęcie Jak rozpoznać, że ktoś włamał się nam do komputera? 9 oznak #2
fot. shutterstock

#Pliki znikają

Oznaką włamania na komputer często są również znikające pliki i programy. Ktoś po prostu usuwa je bez twojej wiedzy.

#Kamera sama się włącza

Jeśli zauważysz, że pomimo wyłączonych komunikatorów do wideo-rozmowy oraz wyłączonej kamerki, lampka przy kamerce się świeci lub miga – natychmiast wyłącz komputer i zasłoń kamerę. Następnie włącz ponownie komputer i obserwuj, czy znów światełko się włącza, jeśli tak to prawdopodobnie ktoś szpera w twoim komputerze.

Zdjęcie Jak rozpoznać, że ktoś włamał się nam do komputera? 9 oznak #3
Źródło: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/12-easy-ways-to-know-if-your-computer-is-being-hacked-379860/

#Spadek wydajności

Komputery, do których się włamano często tracą również szybkość działania. Często się zawieszają.

#Dziwnie wyglądające ostrzeżenia antywirusowe

Jeśli podczas korzystania z komputera wyskoczy ci nagle ostrzeżenie antywirusowe, które dziwnie wygląda i masz wątpliwości, co do jego wiarygodności – nic nie rób, tylko zanieś komputer do informatyka. Każde kliknięcie w to ostrzeżenie może skutkować pogorszeniem sytuacji.