Zarazki – są w miejscach, w których się ich najmniej spodziewasz

13 sierpnia 2017 11:50
Zarazki – są w miejscach, w których się ich najmniej spodziewasz

Bakterie występuję praktycznie wszędzie. Większość z nich nie jest chorobotwórcza, z innymi radzi sobie nasz układ odpornościowy, ale jest jednak część bakterii, wirusów i grzybów, które mogą w realny sposób nam zaszkodzić. Gdzie w naszym domu znajduje się najwięcej bakterii?

Zdjęcie Zarazki – są w miejscach, w których się ich najmniej spodziewasz #1
fot. shutterstock

#Szczoteczka do zębów

Szczoteczka do zębów pozostaje zazwyczaj wilgotna. To sprzyja rozwijaniu się na niej grzybów, bakterii i wirusów. Dodatkowo, łazienka jest miejscem gdzie się wypróżniamy i na szczoteczce zazwyczaj można znaleźć bakterie kałowe. Doświadczenie kiedyś przeprowadzone udowodniło, że nawet na szczoteczce przechowywanej w czystej, zamykanej szafce można znaleźć bakterie kałowe. Są one wszędzie w łazience i nie są chorobotwórcze, warto jednak unikać kontaktu a nimi i myć szczoteczkę jak najczęściej.


#Deska do krojenia

Choć myjemy ją po każdym użyciu, deska do krojenia jest idealnym siedliskiem dla rozwoju bakterii. Wilgoć, drewno i resztki jedzenia powodują, że deskę należy traktować ze szczególną uwagą. Aby ją dokładnie wyczyścić z bakterii posyp ją obficie solą i natrzyj cytryną, pozostaw na 15 minut, a następnie umyj jak zwykle.


#Gąbki do mycia naczyń

Gąbka pochłania nie tylko detergenty do mycia naczyń, ale również resztki jedzenia. To, w połączeniu z ciągłą wilgocią powoduje, że gąbka jest prawdopodobnie najbardziej zanieczyszczonym drobnoustrojami przedmiotem w kuchni. Dlatego należy ją wymieniać jak najczęściej.


#Zabawki dla dzieci

Zabawki i pluszaki są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Dzieci bawią się nimi w różnych miejscach, zazwyczaj w takich, gdzie nie trudno o kontakt z bakteriami

Zdjęcie Zarazki – są w miejscach, w których się ich najmniej spodziewasz #2
fot. shutterstock