Nowy kot w domu – jak sprawić by koty się polubiły?

10 sierpnia 2017 19:03
Nowy kot w domu – jak sprawić by koty się polubiły?

Jeśli chcesz wprowadzić nowego kota do domu, w którym mieszka już jakiś kot musisz uzbroić się w cierpliwość. Dwa koty prawdopodobnie nie polubią się do razu, ale dzięki trzem prostym krokom będą ze sobą żyć w zgodzie.

Krok 1 – poznawanie przez zapach

Koty muszą poczuć swój zapach zanim się zobaczą. Zanim wprowadzisz nowego kota do życia innych kotów podkładaj swojemu stałemu mieszkańcowi coś na czym znajduje się zapach nowego. Najlepiej jeśli w początkowych dniach będziesz trzymać nowego w oddzielnym pokoju. Od czasu do czasu oddziel obecnego kota i pozwól nowemu na spacery po całym domu – to sprawi, że jego zapach pojawi się w całym domu, ale nie sprawi uczucia zagrożenia u obecnego zwierzaka.

Krok 2 – poznawanie przez obserwację

Kiedy nasz obecny kot poznał już obcy zapach i nie wywołuje to w nim strachu i zagrożenia, czas na zobaczenie nowego przybysza. Jest na to pewna metoda. Koty powinny znajdować się w dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. Uchyl lekko drzwi, aby koty się widziały, ale nie mogły do siebie podejść. Niech tylko się widzą. Podaj każdemu z nich miskę z pysznym jedzeniem. Każdego dnia miski powinny być coraz bliżej siebie. Chyba, że koty reagują na siebie nawzajem agresywnie – wtedy zwiększamy odległość i zaczynamy proces przysuwania misek od nowa.

Krok 3 – poznawanie przez dotyk

Pozwalamy się kotom spotkać. Przy spotkaniach musisz być obecna/obecny, aby koty nie straciły poczucia bezpieczeństwa. Na tym etapie jednak należy je rozdzielać na noc i kiedy wychodzimy z domu. Pamiętaj również o tym, żeby głaskać koty w miarę jednocześnie.

Koty to żywe stworzenia, które mają swoje upodobania. Nie zawsze koty są w stanie się zaprzyjaźnić – po prostu nie przypadną sobie do gustu. Bez względu na to będą w stanie żyć obok siebie, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Zazwyczaj jednak koty mieszkające razem dbają o siebie nawzajem – razem polują na komary, myją się wzajemnie i dzielą jedzeniem.