Najważniejsze wskazówki dla wybierających się w PODRÓŻ

31 lipca 2017 13:03
Najważniejsze wskazówki dla wybierających się w PODRÓŻ

Jeżeli wybierasz się w podróż za granicę naszego kraju to warto pamiętać o kilku najważniejszych sprawach.


Poniżej prezentujemy krótko i na temat o czym należy pamiętać.


DOKUMENTY – jeżeli wybierasz się do krajów nie należących do UE to oczywiste jest, że musisz mieć ze sobą paszport. Jeżeli podróżujesz bez pośrednictwa biura turystycznego to w niektóre miejsca konieczna będzie wiza.

Jeżeli jednak wybierasz się w podróż po krajach należących do UE to paszportu nie musisz zabierać. Jednak warto mieć ze sobą dowód osobisty. Będzie on konieczny w przypadku korzystania z usług medycznych czy np. podczas jakiejś kontroli.


ZABIERZ MAPY – nie muszą być to mapy w formie papierowej. W dzisiejszych czasach można mieć wszystko w telefonie lub urządzeniu GPS. Jednak jeżeli Twoja wyprawa będzie prowadziła przez góry itp. (np. planujesz iść kilka dni i nocować w namiocie) to lepiej weź także mapę tradycyjną. Urządzenia mogą ulec awarii albo po prostu się rozładować.


PAKOWANIE – zrób to z głową. Często jest tak, że pakujemy masę niepotrzebnych rzeczy których potem nawet nie wyciągniemy z walizki. Pamiętaj o najważniejszych rzeczach: bielizna na każdy dzień, dodatkowe buty, coś ciepłego do ubrania i podstawowe kosmetyki.


JĘZYK OBCY – mimo że na pewno potrafisz porozumieć się w jakimś języku obcym to i tak może Ci się przydać kilka słów lub zwrotów w języku lokalnym. Zapisz sobie na karteczce kilka podstawowych zwrotów jak: dzień dobry, do widzenia, dziękuję, przepraszam.

Jeżeli zwrócisz się do mieszkańców w ich języku to z pewnością będą lepiej nastawieni np. do udzielenia Ci pomocy typu wskazanie drogi.


ZWYCZAJE – warto poznać lokalne zwyczaje miejsc do których się wybierasz. Pamiętaj, że każda kultura jest inna więc dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto zapoznać się ze zwyczajami kraju do którego się jedzie jeszcze przed wyjazdem.


GESTY – pamiętaj, że gesty których używamy na co dzień nie koniecznie mogą być odpowiednie w innym kraju – mogą mieć bardzo różne znaczenie. W niektórych krajach łapiąc stopa czy pokazując, że jest wszystko super nie warto podnosić kciuka w górę. To samo tyczy się znaku „peace” - nie zawsze znaczy on coś pozytywnego.


WALUTA – pamiętaj o zabraniu odpowiedniej waluty. Jeżeli wybierasz się do Azji czy Ameryki Południowej to warto zabrać ze sobą dolary ze względu na lepszy przelicznik.

W podróż po Europie warto zabrać trochę euro oprócz waluty, która obowiązuje w danym kraju.


I na koniec pamiętaj o UBEZPIECZENIU!

Bez ubezpieczenia każda nawet najmniejsza pomoc medyczna może Cię słono kosztować.