Pierwsze badanie MAMMOGRAFICZNE – jak się przygotować i czego się spodziewać

17 lipca 2017 09:07
Pierwsze badanie MAMMOGRAFICZNE – jak się przygotować i czego się spodziewać

Mammografia to badanie zalecane każdej kobiecie powyżej 45 roku życia. Ma ono na celu wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych. Im szybciej takie zmiany zostaną wykryte, tym większe szanse na skuteczne leczenie raka piersi.

Jak wygląda takie badanie?

#Ubierz się wygodni

Do badania trzeba ściągnąć górną część odzieży wraz z biustonoszem. Nie zakładaj więc sukienki, bo będziesz musiała zostać w majtkach.

Zdjęcie Pierwsze badanie MAMMOGRAFICZNE – jak się przygotować i czego się spodziewać #1
fot. shutterstock

#Mammografia trwa kilka minut. Poczujesz lekki ucisk – lekarz musi ścisnąć pierś odpowiednią maszyną.

#Badanie to powinno być przeprowadzone w 2-3 tygodniu cyklu miesiączkowego. Nie powinno przeprowadzać się jej tuż przed miesiączką, ponieważ piersi są wtedy obrzmiałe i tkanka jest dużo gęstsza, co utrudnia prawidłową interpretację wyników.

#Przed badaniem poinformuj lekarza jeśli masz implanty w piersiach

Dzięki temu lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią dawkę promieniowania. Jeśli nie poinformujesz o tym lekarza, badanie może się nie udać.

#Nie stosuj kosmetyków na pachy i piersi

Upewnij się, że w dniu badania nie zastosowałaś żadnego balsamu na skórę piersi. Nie należy również stosować dezodorantu. Jeśli badanie przeprowadzanie jest rano po prostu umyj się jak zwykle z samego rana. Jeśli wieczorem – użyj dezodorantu rano, a przed badaniem dokładnie go zmyj.

#Przyjmij wygodną pozycję

Lekarz wykonujący badanie poprowadzi Twoje ciało w celu uzyskania odpowiedniej pozycji. Jednak jeśli jest ona niewygodna dla Ciebie poinformuj o tym lekarza.

Badanie to nie jest niczym strasznym, jednak wykonywane po raz pierwszy może wywoływać pewien stres. Nie warto się jednak tym przejmować i udać się na takie badanie co roku.

Zdjęcie Pierwsze badanie MAMMOGRAFICZNE – jak się przygotować i czego się spodziewać #2

fot. shutterstock