10 cech, które odziedziczyłeś po rodzicach i nie masz o tym pojęcia!

19 czerwca 2017 09:50
10 cech, które odziedziczyłeś po rodzicach i nie masz o tym pojęcia!

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego ile naszych zachować, tendencji, chorób i cech jest zapisanych w naszych genach. Nie tylko wygląd zewnętrzny odziedziczamy po rodzicach. Aż 50% naszej osobowości, tego co lubimy a co nie, itd. jest z góry przesądzona.

#Wysoki cholesterol

Podwyższony cholesterol nie zawsze jest wynikiem nieodpowiedniego stylu życia. Czasem niestety predyspozycje do wysokiego stężenia cholesterolu dostajemy w genach.

#Łysienie męskie

Zdjęcie 10 cech, które odziedziczyłeś po rodzicach i nie masz o tym pojęcia! #1
fot. shutterstock

Wielu mężczyzn ma problem z wypadaniem włosów. Niewielu jednak wie, że często przyczyną są geny, które odziedziczyli po matce.

#Sukcesy w nauce

Aż w 55% za sukcesy jakie odnosimy w szkole i na studiach odpowiedzialne są geny. Oczywiście, zawsze można swój wynik poprawić. Jednak nie da się zaprzeczyć, że niektórzy po prostu mają lepsze predyspozycje do uczenia się.

#Picie kawy

Są dwa rodzaje ludzi. Tacy, którzy nie piją i nie lubią kawy oraz tacy, którzy nie mogą bez niej żyć. Okazuje się, że ta pierwsza grupa wyposażona jest w pewien zestaw genów, które powodują, że ich organizmy wchłaniają kawę bardzo powoli. Dlatego nie czują oni potrzeby picia kawy, ponieważ nie dodaje im ona energii.

#Cukrzyca typu MODY

Ten rodzaj cukrzycy uwarunkowany jest genetycznie i przebiega podobnie do cukrzycy typu 2. Objawy zazwyczaj pojawiają się w wieku 15-35 lat.

#Daltonizm

Najczęściej daltonistami są mężczyźni. Nieodróżnianie pewnych kolorów spowodowane jest przez gen, który, co najciekawsze, odziedziczają od matek.

#Nietolerancja laktozy

Aż 65% dorosłych osób ma obniżoną umiejętność trawienia laktozy. Niemowlęta wyposażone są w odpowiedni gen, który umożliwia im trawienie laktozy. Jednak u większości osób z wiekiem gen ten zanika. U niektórych gen nadal funkcjonuje umożliwiając bezproblemowe trawienie laktozy.

#Umiejętność prowadzenie samochodu

Każdy z nas może nauczyć się zasad prowadzenia samochodu. Jednak aż 30% populacji posiada geny, które niekorzystnie wpływają na orientację w terenie, skupienie, szybkość reakcji i pamięć krótkotrwałą. Wszystkie te geny sprawiają, że ciężko nam się sprawnie poruszać samochodem.

#Krótkowzroczność

Zdjęcie 10 cech, które odziedziczyłeś po rodzicach i nie masz o tym pojęcia! #2
fot. shutterstock

Dziecko, którego oboje rodziców jest krótkowidzami ma aż 50% ryzyko zapadnięcia na tą samą chorobę. Złe nawyki oczywiście ryzyko to potęgują.

#Bycie popularnym

Nawet bycie popularnym w dużej mierze zależy od genów. Nie wiadomo dokładnie jakie geny za to odpowiadają, ale wpływają one na osobowość w taki sposób, że mamy naturalną tendencję do bycia w centrum, bycia liderem, podejmowania decyzji. Wszystko to sprawia, że stajemy się popularni w towarzystwie.