Dlaczego kobiety są gorszymi kierowcami?

9 czerwca 2017 00:06
Dlaczego kobiety są gorszymi kierowcami?

Kobieta za kierownicą nieraz sieje postrach na drogach. Czy jest to sprawiedliwa opinia? Czy kobiety są gorszymi kierowcami od mężczyzn? Przekonajmy się!


Dlaczego jesteśmy gorszymi kierowcami?

#. Parkowanie

To fakt, że kobiety gorzej parkują. Świadczą o tym liczne nagrania, w których kobiety parkują na 15. razy, aż w końcu jakiś mężczyzna lituje się nad biedaczką i parkuje auto za nią. Nie jest to jednak nasza wina! 85% kobiet nie ma tzw. inteligencji przestrzennej, bez której np. parkowanie staje się dużym problemem. Mamy również słabsze zdolności do oceny terenu.

#. Wykroczenia

Tak, kobiety mają na swoim koncie więcej wykroczeń i stłuczek. Jeśli jednak porównać to z błędami i wypadkami powodowanymi przez mężczyzn, to są to drobiazgi. To panowie tracą częściej prawo jazdy i kolekcjonują punkty karne.

#. Pewność siebie

Mężczyźni czują się pewniejsi za kółkiem. Kobiety z powodu stereotypu słabego kierowcy, braku wiary we własne umiejętności, czują się mniej pewnie. Potrzebujemy więcej czasu na podjęcie decyzji.


Kiedy jesteśmy lepsze od facetów?

#. Bezpieczeństwo

Niezaprzeczalnie kobiety są na drogach bardziej ostrożne, nie ryzykują i jeżdżą bezpieczniej. To mężczyźni lubią się ścigać, udowadniać coś i działać impulsywnie. Potwierdza to liczba wykroczeń, np. w 2014 roku na drogach panie popełniły blisko 19 000 wykroczeń, a panowie w tym samym czasie blisko 92 000.

#. Przepisy

W przeciwieństwie do panów, nie przekraczamy dozwolonej prędkości na drogach, nie ignorujemy sygnalizacji świetlnej, ani przejść dla pieszych. Przywiązujemy większą wagę do przepisów drogowych. Dowodzi tego fakt, że 95% zatrzymywanych przez policję za łamanie zasad ruchu drogowego kierowców to właśnie panowie.

#. Życzliwość

Okazuje się, że jesteśmy też bardziej życzliwe wobec innych uczestników ruchu. Przepuszczamy innych kierowców chcących włączyć się do ruchu. Częściej niż mężczyźni ostrzegamy przed zagrożeniami na drodze.

#. Nietrzeźwość

Jazda po pijanemu to domena panów. Około 90% zatrzymywanych nietrzeźwych kierowców to mężczyźni.

Nie jest więc tak źle, a łatkę fatalnego kierowcy, jak widać przypisuje się nam niesprawiedliwie.

Zdjęcie Dlaczego kobiety są gorszymi kierowcami? #1
Fot. Shutterstock.com