UWAGA na OSZUSTÓW! Metoda NA WNUCZKA przez internet!

2 czerwca 2017 11:42
UWAGA na OSZUSTÓW! Metoda NA WNUCZKA przez internet!

Cyberprzestępcy wymyślili nowy sposób na oszukiwanie ludzi.

Tym razem celem są osoby starsze, które używają komunikatorów.


W tym przypadku „babcia” otrzymuje wiadomość z konta swojego wnuka lub wnuczki o treści:

Cześć babciu, jesteś w stanie mi opłacić kartę do telefonu na 22zł?”

Do tego dochodzi oczywiście link do strony płatniczej.

Bramka płatnicza jest fałszywa i służy do przejęcia wszystkich danych do bankowości online więc babcia nie straci 22zł, ale wszystko co ma na koncie.

Zdjęcie UWAGA na OSZUSTÓW! Metoda NA WNUCZKA przez internet! #1
źródło: http://next.gazeta.pl/next/7,151243,21889272,okradaja-metoda-na-wnuczka-przez-internet-czes-babciu-moze.html#BoxBizImg

Wszyscy mogą mieć trudności z dostrzeżeniem podstępu, a w szczególności osoby starsze, które nie są aż tak biegli w komputerowych sprawach jak obecne pokolenie.

Atakujący posługują się domeną z rozszerzeniem „link” - te adresy na szczęście są już zindeksowane jako szkodliwe, ale z pewnością w niedalekiej przyszłości pojawią się inne.

Należy uważać na dziwne wiadomości pochodzące od bliskich osób, a także na oprogramowanie które instalujemy na telefonach i komputerach.

Zdjęcie UWAGA na OSZUSTÓW! Metoda NA WNUCZKA przez internet! #2
źródło: http://next.gazeta.pl/next/7,151243,21889272,okradaja-metoda-na-wnuczka-przez-internet-czes-babciu-moze.html#BoxBizImg

„W kontekście aplikacji mobilnych kluczowa jest kwestia zabezpieczeń urządzeń użytkowników. Aplikacje bankowe same w sobie są bezpieczne, jednak nieświadome zainstalowanie złośliwego oprogramowania na smartfonie tworzy pewne ryzyko korzystania z nich. Zastanówmy się więc dwa razy zanim otworzymy podejrzany załącznik czy link otrzymany mailem lub SMS-em”

- mówi Jolanta Malak, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w Fortinet.