Jak USUNĄĆ kleszcza - SPRAWDŹ KONIECZNIE

26 maja 2017 13:02
Jak USUNĄĆ kleszcza - SPRAWDŹ KONIECZNIE

Jak PRAWIDŁOWO usunąć kleszcza

Niestety stało się. Po powrocie ze spaceru bądź wizycie w lesie okazuje się, że mamy wbitego kleszcza. Jedno jest pewne.. musimy go jak najszybciej wyciągnąć. I co teraz?

Zdjęcie Jak USUNĄĆ kleszcza - SPRAWDŹ KONIECZNIE #1

Stanowczo NIE możesz:

  • rozgniatać bądź zgniatać kleszcza,
  • wyciskać go,
  • wyciągać „gołymi rękami”,
  • smarować masłem,
  • przypalać.

Wyżej wymienione czynności spowodują, że kleszcz zacznie się dławić i wypluje ślinę, która zawiera szkodliwe drobnoustroje.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza

Najlepiej jak do usunięcia kleszcza posłużymy się pęsetą. Wyrwanie kleszcza powinno odbyć się jednym zdecydowanym ruchem. Ważne aby pamiętać o nie zaciskaniu za mocno pęsety na kleszczu. Uchwyć kleszcza za główkę jak najbliżej skóry. Usuń kleszcza poprzez pociąganie go jednostajnym ruchem pionowo do góry.

Zdjęcie Jak USUNĄĆ kleszcza - SPRAWDŹ KONIECZNIE #2

Po wyjęciu kleszcza miejsce po ugryzieniu najlepiej zdezynfekować spirytusem oraz dokładnie oczyścić wodą z mydłem.

Jeśli szukasz specjalnej pęsety do wyciągania kleszczy lub kleszczo-łapki to znajdziesz je w aptekach.

Zdjęcie Jak USUNĄĆ kleszcza - SPRAWDŹ KONIECZNIE #3

Kleszczołapki są wytwarzane z żywicy polimerowej, niezużywalnej i nie łamiącej się. W opakowaniu znajdują sie 2 haczyki: duży - do kleszczy dużych rozmiarów, mały – do małych i do użycia w trudnodostępnych miejscach (np. uszy).

Kleszczołapki zbudowana są z uchwytu i dwóch ząbków, które wsuwa się między skórę a kleszcza (jak najbliżej skóry). Aby wykręcić pasożyta należy bardzo lekko unieść haczyk i 2-3 razy przekręcić uchwyt.

Jeśli zaś kleszcz zagnieździł się na tyle głęboko, że nie możesz samodzielnie poradzić sobie z jego wyciągnięciem najlepiej udać się do lekarza.

Zdjęcie Jak USUNĄĆ kleszcza - SPRAWDŹ KONIECZNIE #4