Déja vu – czkawka mózgu, dowód na drugie życie, czy choroba umysłowa?

15 maja 2017 08:19
Déja vu – czkawka mózgu, dowód na drugie życie, czy choroba umysłowa?

Na pewno doświadczyłaś nieraz tego dziwnego uczucia, że jakaś sytuacja już się wydarzyła, że gdzieś to widziałaś, miałaś pewność, że to zdarza się drugi raz. Déja vu pojawia się niespodziewanie i wywołuje uczucie zaskoczenia i niepokoju. Jak wyjaśnić to zjawisko?

Podobno 60% z nas doświadcza tego dziwnego stanu.

Występuje częściej u osób młodych i lepiej wykształconych.

Badacze mają różne teorie. Jedna z nich mówi, że déja vu jest powodowane przez nierównoczesne przekazywanie obrazu z oczu do mózgu. Milisekundy różnicy w przekazie obrazu sprawiają, że nasz mózg lekko „wariuje” i to powoduje nasze wrażenie, że już gdzieś to kiedyś widzieliśmy.

Inna teoria mówi o tym, że jest to gra naszego umysłu, który potrafi jednym znanym bodźcem (np. zegarem u babci, watą cukrową, szczątkami rozmowy) zarazić drugi element, do tej pory nieznany. To powstaje poczucie, że całe zdarzenie jest nam znane i powtórne.

Inni twierdzą, że déja vu to efekt zmęczonego mózgu, który płata nam figle, a jeszcze inni, że jest dowodem na nasze drugie życie i wspomnieniami z przeszłości, które mieszają się z teraźniejszością.

Badacze mają też teorię, że déja vu to „czkawka mózgu”, czyli zjawisko nakładania się pamięci krótkotrwałej na pamięć długotrwałą.

Doświadczają go osoby z uszkodzeniami mózgu, po wypadkach, a także chorzy na padaczkę skroniową i schizofrenię.

A Ty? Byłaś kiedyś przekonana, że dana sytuacją, którą przeżywasz, już kiedyś się wydarzyła?

Zdjęcie Déja vu – czkawka mózgu, dowód na drugie życie, czy choroba umysłowa? #1
Fot. Pixabay.com