Krosty i wypryski na ciele – skąd się biorą i jak się ich pozbyć

19 kwietnia 2017 11:17
Krosty i wypryski na ciele – skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Nieestetyczne i często bolesne krostki na ciele utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najczęściej pojawiają się ona znienacka i znikają po kilku dniach. Po jakimś czasie jednak na ich miejscu występują nowe zmiany.

Najczęstsze przyczyny występowania krostek:

#Ropnie mnogie – ich przyczyną najczęściej jest osłabienie układu odporności i zakażenie się gronkowcem. Na początku pojawiają się drobne krostki, które później zamieniają się w pęcherzyki wypełnione ropą, a następnie samej pękają.

#Zapalenie mieszków włosowych – zazwyczaj pojawia się po goleniu, kiedy dojdzie do zakażenia bakteriami. Objawia się to wieloma krostami przebitymi włoskami. Towarzyszy temu swędzenie oraz pieczenie.

#Potówki – nie są wynikiem działania bakterii. Zazwyczaj same znikają po kilku dniach. Powstają na skutek przegrzania i potu, dlatego najczęściej występują pod pachami, na wewnętrznej stronie ud i na tułowiu. Objawiają się czerwonymi lub bladymi krostkami, które swędzą i pieką.

Zdjęcie Krosty i wypryski na ciele – skąd się biorą i jak się ich pozbyć #1
fot. shutterstock

Doskonałym domowym sposobem na wyleczenie i szybsze zagojenie się zmian są okłady z soli Epsom. Sól ta przyspiesza proces pozbywania się ropy i regeneracji skóry oraz zapobiega dalszym infekcjom.

Jak to zrobić?

Wymieszaj łyżkę soli w szklance bardzo ciepłej wody. Nasącz gazę mieszanką i przyłóż opatrunek do miejsca występowania zmian.

Warto wiedzieć, że wyżej wymienione przyczyny nie są jedynymi. Dlatego też jeśli zmiany na skórze Cię niepokoją zawsze kontaktuj się z lekarzem.