Jak FAST FOOD oszukuje Twój mózg?

28 października 2016 10:25
Jak FAST FOOD oszukuje Twój mózg?

Najpopularniejsze sieciówki fast food'a inwestują bardzo dużo w badania, których rezultatem ma być sposób zachęcenia ludzi do konsumpcji ich produktów. Te marki są ekspertami w manipulowaniu naszym apetytem i smakiem. Jak to robią?

Zdjęcie Jak FAST FOOD oszukuje Twój mózg? #1

Po pierwsze - reklama.

Większość fast foodowych gigantów reklamuje się na całym świecie. Do tego stopnia, że nawet jeśli nigdy tam nie jedliśmy uważamy ich za coś dobrze znanego – bliskiego sąsiada. Wpływa to na nas tak, że jesteśmy pewni, że zjemy tam coś co nam smakuje. Wszystkie reklamy dodają jeszcze wątek społeczny – „to najlepsze miejsce na zjedzenie posiłku ze znajomymi”.

Po drugie - wnętrze lokalów i szybkość obsługi.

Żywe kolory i tłumy jedzących ludzi napędzają apetyt jak nic innego. Do tego dochodzi szybkość obsługi – większość ludzi bezustannie się śpieszy. Dlatego więc nawet jeśli mieliśmy w planach zjeść coś innego, wybieramy jednak fast food'a.

Po trzecie – chemia.

Dzięki odpowiednim proporcjom soli, cukrów, tłuszczów, węglowodanów i substancji chemicznych jedzenie fast food'a wywołuje w naszym mózgu natychmiastową reakcję – szczęście. Właśnie dlatego tak bardzo chcemy tam wracać. Pomimo tego, że „szczęście” to mija szybciej niż się pojawiło, nie utożsamiamy złego samopoczucia ze zjedzonym posiłkiem, ponieważ już nas tam nie ma. Pamiętamy tylko uczucie, które towarzyszyło nam w momencie, kiedy byliśmy w tej restauracji.