Jak PRAWIDŁOWO wyciągnąć kleszcza?

25 sierpnia 2015 09:03
Jak PRAWIDŁOWO wyciągnąć kleszcza?

Niestety stało się. Po powrocie ze spaceru bądź wizycie w lesie okazuje się, że mamy wbitego kleszcza. Jedno jest pewne.. musimy go jak najszybciej wyciągnąć. I co teraz?

Stanowczo NIE możesz:

  • rozgniatać bądź zgniatać kleszcza,
  • wyciskać go,
  • wyciągać „gołymi rękami”,
  • smarować masłem,
  • przypalać.

Wyżej wymienione czynności spowodują, że kleszcz zacznie się dławić i wypluje ślinę, która zawiera szkodliwe drobnoustroje.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza.

Najlepiej jak do usunięcia kleszcza posłużymy się pęsetą. Wyrwanie kleszcza powinno odbyć się jednym zdecydowanym ruchem. Ważne aby pamiętać o nie zaciskaniu za mocno pęsety na kleszczu. Kleszcza powinno się delikatnie wykręcić i wyciągnąć jednym szybkim ruchem. Kleszcze najczęściej wkręcają się ruchem w prawo wiec podczas wyrywania wkręcamy je delikatnie w lewo ( zawsze przeciwnie do kierunku w którym się wkręcił). Po wyjęciu kleszcza miejsce po ugryzieniu najlepiej zdezynfekować spirytusem oraz dokładnie oczyścić wodą z mydłem. Jeśli szukasz specjalnej pęsety do wyciągania kleszczy to znajdziesz je w aptekach. Jeśli zaś kleszcz zagnieździł się na tyle głęboko, że nie możesz samodzielnie poradzić sobie z jego wyciągnięciem najlepiej udać się do lekarza.