Jak prawidłowo czyścić uszy?

18 sierpnia 2016 18:12
Jak prawidłowo czyścić uszy?

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Przez lata byliśmy przyzwyczajeni do tego, że najlepszym sposobem na czyszczenie uszu jest używanie patyczków kosmetycznych. Okazuje się jednak, że laryngolodzy przestrzegają przed taką metodą, ponieważ może ona przynieść więcej szkody niż pożytku. Wsuwając patyczek zbyt głęboko możesz spowodować uszkodzenia mechaniczne wewnątrz ucha, takie jak skaleczenia przewodu słuchowego (w ekstremalnych sytuacjach można nawet naruszyć błonę bębenkową) lub spowodować, że wosk uszny będzie wepchnięty w głąb ucha.

Co więcej – jeśli wkładasz patyczek za daleko, możesz też usuwać zbyt wiele woskowiny. Ucho, potrzebując pewnej ilości tej wydzieliny do nawilżania przewodu słuchowego, jak i ochrony przed bakteriami, zaczyna wówczas produkować dużo więcej wosku. I koło się zamyka. Wystarczy jednak zmienić sposób czyszczenia uszu, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu i by utrzymywać odpowiednią higienę tego miejsca.

Nie powinnaś stosować patyczków do głębokiego czyszczenia ucha. Jeśli już chcesz ich używać, pamiętaj, że mogą być stosowane jedynie do czyszczenia samego wejścia do ucha. Pod żadnym pozorem nie wkładaj ich głębiej! Aby takie czyszczenie było skuteczniejsze, możesz nasączyć patyczek parafiną ciekłą Możesz jednak zrezygnować z tego, jeśli podczas codziennego prysznica lub kąpieli będziesz delikatnie myć nie tylko małżowinę uszną, ale i wejście do ucha.

Jeżeli chcesz wyczyścić ucho dokładniej, zaopatrz się w aptece w krople lub aerozol do czyszczenia uszu. Środki te bardzo skutecznie pomagają w dbaniu o higienę ucha, nie narażając go na uszkodzenia. Rozpuszczają one znajdującą się w uchu woskowinę, którą po kilku minutach można wypłukać przy pomocy wody morskiej. Jeśli zaś nie chcesz stosować wody morskiej, po kilku minutach przechyl głowę tak, by zastosowany środek miał szansę wypłynąć z ucha wraz z rozmiękczoną woskowiną. Domowym preparatem pomagającym w czyszczeniu uszu jest z kolei woda utleniona rozcieńczona pół na pół ze zwykłą ciepłą wodą. Takim środkiem należy zakropić ucho (najlepiej byś wówczas leżała na boku), poczekać około 4 minut, a następnie pozwolić zastosowanemu środkowi wypłynąć, odwracając się na drugi bok. Pamiętaj jednak, by kuracji z wodą utlenioną nie stosować częściej niż raz w tygodniu. W innym wypadku możesz spowodować podrażnienia wnętrza ucha. Nie stosuj tej metody, jeśli wcześniej miałaś problemy z uchem, szczególnie zaś jeżeli w przeszłości doświadczyłaś perforacji błony bębenkowej. W takim przypadku stosowanie wody utlenionej może przynieść ponowne kłopoty.

Jeśli jednak odczuwasz, że woskowina dość często przytyka Ci uszy, nawet nie czekaj – idź do laryngologa. Ciągłe problemy z nadmiarem woskowiny są zazwyczaj oznaką jakiejś choroby uszu. Być może są to początki jakiegoś zapalenia ucha. Nie bagatelizuj tego, gdyż zaniedbanie małej choroby może doprowadzić do skomplikowanych problemów, które mogą skończyć się stałym uszkodzeniem układu słuchowego i niedosłuchem. Odpowiednie dbanie o uszy i ich prawidłowa higiena są kluczowe, jeśli chcemy przez lata cieszyć się sprawnym słuchem.