Jak czyścić kołdrę z pierza?

8 lipca 2016 17:26
Jak czyścić kołdrę z pierza?

Jak czyścić kołdrę z pierza?

W zimowe dni fantastycznie jest móc przykryć się ciepłą kołdrą wypełnioną pierzem. Nawet stare, kilkunastoletnie kołdry doskonale służą na co dzień. Problem się pojawia jednak wtedy, gdy kołdrę trzeba wyczyścić. Nieumiejętne pranie tego typu pościeli może się skończyć jej zniszczeniem – pióra mogą się zbić w kulki, a niewłaściwe suszenie może spowodować, że wypełnienie zacznie pleśnieć. Choć dbanie o kołdrę z pierza jest dość wymagające, z całą pewnością wygodne i ciepłe noce spędzone pod taką pierzyną wynagrodzą nam wszelkie wysiłki mające na celu utrzymanie czystości. Jeśli nie chcesz korzystać z usług pralni, możesz sama podjąć się zadania wyczyszczenia pierzyny. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne w trakcie tego wyzwania.

Pranie tego typu kołdry w pralce przy zastosowaniu standardowego proszku i na zwykłych ustawieniach prania jest jednym z najgorszych pomysłów. Dlaczego? Z tego względu, że możesz zniszczyć nie tylko kołdrę, ale i pralkę. Pierze w kołdrze może się zbrylić, a jeśli zdarzyłoby się, że pióra „uciekłyby” z kołdry, wówczas będziesz musiała naprawić pralkę, ponieważ drobny puch pozapycha różne szczeliny (głównie w bębnie).

Na początek sprawdź, czy na metce nie ma informacji dotyczących czyszczenia kołdry. Część kołder z pierza może być czyszczona jedynie chemicznie – wówczas będziesz musiała poszukać pralni, która zajmuje się też czyszczeniem tego typu rzeczy. Nie każda pralnia posiada odpowiednie urządzenia do takich czynności.

Jeśli zaś na metce nie ma żadnych zastrzeżeń dotyczących prania w pralce, zakup środek, który nie będzie miał enzymów czyszczących. Dzięki zastosowaniu takiego detergentu nie zniszczysz pierza i nie spowodujesz, że kołdra straci swoją delikatność. Inne środki mogą spowodować, że pierze łatwiej będzie się zbijać w grudy i straci miękkość.

Niektóre pralki mają program przeznaczony do prania kołder i poduszek z pierza. Jeśli jednak Twoja nie posiada takiej opcji, możesz włączyć jakiś program do delikatnych rzeczy i wyłączyć wirowanie. Po wypraniu delikatnie wyciśnij wodę z kołdry. Nie wykręcaj jej, ponieważ tak możesz uszkodzić wsad. Kolejnym, niesamowicie kluczowym krokiem jest odpowiednie suszenie kołdry. Najlepiej robić to w bardzo przewiewnym miejscu. Kołdrę należy rozłożyć na suszarce i co jakiś czas obracać, wstrząsając ją mocno, by schnące pierze nie posklejało się w grudki. Kołdrę należy wysuszyć bardzo dokładnie, ponieważ jeśli wsad pozostanie choć trochę wilgotny, kołdra będzie wydzielać nieprzyjemny zapach, a po jakimś czasie pierze może zacząć pleśnieć.

Kołdry z pierza wymagają gruntownego czyszczenia polegającego na wyciągnięciu pierza i specjalnym wypraniu raz na pięć lat. Wówczas należy oddać kołdry do specjalizującej się tym firmy. Pomaga to oczyścić pierze z bakterii i alergenów, dlatego warto poddać kołdry takiemu zabiegowi. Dodatkowo może to odświeżyć samo pierze do tego stopnia, że kołdra no nowo nabierze puszystości i miękkości, a przy tym będziemy mieć pewność, że kołdra nie będzie przyczyną alergii.