Jak prawidłowo żywić psa?

22 maja 2016 22:28
Jak prawidłowo żywić psa?

Jak prawidłowo żywić psa?

Nie od dziś wiadomo, że właściwe żywienie ma ogromny, o ile nie zasadniczy wpływ na zdrowie. Jest to faktem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jeśli więc posiadasz psa, koniecznie zainteresuj się tym, w jaki sposób prawidłowo go karmić. Dzięki temu będzie on zdrowy, pełen energii, a jego sierść będzie błyszcząca. A co więcej – z całą pewnością będzie okazywać Ci więcej uczucia. W końcu dobrze nakarmiony pies, to szczęśliwy pies!

Jeśli trafiłaś na jakieś suplementy diety dla Twojego pupila, uważaj. Tak naprawdę, jeżeli Twój zwierzak nie jest psem sportowym, odpowiednia dieta zapewni mu wszystkie potrzebne mikroelementy i nie będzie musiał być suplementowany. Warto skonsultować z weterynarzem wszelkie dodatkowe środki, które chcielibyśmy podawać psu. Może być tak, że zamiast pomóc, zaszkodzimy. Jeżeli Twój piesek na coś choruje, jego dietę również należy przedyskutować ze specjalistą. Psy, podobnie jak i ludzie, mogą mieć alergie czy też zapadać na choroby, które objawiają się nietolerancją dla niektórych produktów, takich jak na przykład nabiał.

Dieta Twojego psa powinna być zróżnicowana i musi dostarczać mu wszelkich potrzebnych składników. Jeśli zwierzak jest zdrowy, nie powinnaś dawać mu jeść częściej niż dwa razy dziennie, a także nie karmić go tuż przed i tuż po wysiłku fizycznym. Właściwie zrobisz, jeśli ustalisz regularne pory podawania zwierzęciu posiłku, a także miejsce, w którym stoi jego misja. Zadbaj o to, by było to spokojne i zaciszne miejsce. Nie zapominaj również o misce z wodą! Bardzo istotna jest jakość mięsa, które dajesz swojemu pupilowi. Nigdy nie karm go mięsem nieznanego pochodzenia – może zaskutkować to różnymi chorobami. Jeśli zaś karmisz psa gotowymi karmami, nie stosuj tych najtańszych – one z całą pewnością nie są odpowiednie, by utrzymać zwierzę w doskonałym zdrowiu. Nigdy też nie podawaj mu karmy, jeśli jest ona przeterminowana. Bez wyjątku czy podajesz suchą, czy też mokrą karmę.

Pamiętaj również, by nie przesadzać z przekąskami. Pies z całą pewnością je lubi, jednak ich nadmiar z całą pewnością nie wpływa na niego dobrze. Poza tym zwierzę nie powinno mieć stałego dostępu do pokarmu, czyli wciąż pełnej miski. Taka sytuacja z całą pewnością doprowadzi do zaburzeń żywienia. Może również doprowadzić do otyłości, która wbrew pozorom jest dość częsty problemem zdrowotnym, który dotyka tych naszych czworonożnych przyjaciół. Jeśli podajesz psu mięso i kości, pamiętaj, by za wszelką cenę unikać podawania zwierzakowi kości drobiowych. Kości te w trakcie gryzienia rozpadają się na cząsteczki podobne do dużych szpiców i mogą uszkodzić przełyk lub żołądek psa, co może doprowadzić do jego śmierci.

Odpowiednia opieka nad zwierzęciem to również jego odpowiednie karmienie. Jeśli Twój pupil będzie właściwie jadł, przez lat będzie Twoim wiernym i przede wszystkim zdrowym towarzyszem. W to na pewno warto zainwestować. Jeśli zależy Ci na Twoim zwierzaku, musisz zadbać o to, by zdrowo się odżywiał. To na Tobie spoczywa ta odpowiedzialność.