Jak prawidłowo suszyć ubrania?

22 maja 2016 22:28
Jak prawidłowo suszyć ubrania?

Jak prawidłowo suszyć ubrania?

Nie jest niczym nowym fakt, że odpowiednie dbanie o ubrania (jak i inne rzeczy), znacznie dłużej pozwala utrzymać je w dobrym stanie, dzięki czemu możemy się cieszyć nimi przez lata. Dlatego też bardzo uważnie sprawdzamy metki, by prać nasze ciuchy w odpowiedniej temperaturze i na właściwym programie. Staramy się też zorientować w tym, jak najlepiej prasować nasze rzeczy, by nie okazało się, że po przyłożeniu żelazka na sukience czy bluzce zostanie ciemnobrązowa plama. A co z suszeniem? Jak wielką wagę przywiązujesz do tej czynności? Czy zwracasz uwagę na to, jak poszczególne rzeczy są suszone? Musisz mieć świadomość, że odpowiednie suszenie ubrań również wpływa na ich stan. Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym Twoje ciuchy będą wysuszone jak należy!

Przed zawieszeniem ubrań na suszarce bądź sznurku, delikatnie je strzepnij i wyprostuj wszelkie zajęcia. Potrwa do dosłownie sekundy, lecz później zaowocuje tym, że spędzisz mniejszą ilość czasu na prasowaniu. Prasowanie ułatwi również odpowiednia długość suszenia. Jeśli przesuszysz ubrania, będzie Ci ciężej je prasować, ponieważ wszelkie zagniecenia wyraźnie się utrwalą dzięki zbyt długiemu suszeniu. Nie zapomnij również przetrzeć sznurka, na którym wywieszasz ubrania na dworze. Może być zanieczyszczony, a to sprawi, że będziesz musiała jeszcze raz zrobić pranie.

Jeśli masz do wysuszenia bawełniane ubrania, musisz zwrócić uwagę na to, jak przypinasz klamerki. Jeśli wywieszając na suszarce bawełnianą koszulkę, przyczepisz ją za rękawy lub jej skraj, możesz w ten sposób ją szybko zdeformować, co z całą pewnością nie będzie wyglądać estetycznie. Bawełniane koszulki najlepiej przypinać klamerkami pod pachami. W ten sposób unikniesz rozciągnięcia, a i ślad po klamrze nie będzie widoczny. Ze względu na to, że swetrów nie powinno się wirować zbyt mocno, zazwyczaj po praniu są one bardzo mokre. Jeśli zawiesisz je po prostu na sznurku, może się po zdjęciu okazać, że są mocno i nierównomiernie rozciągnięte. Dlatego też wełniane rzeczy najlepiej suszyć, rozkładające je na płasko na suszarce lub na podłodze (jednak wcześniej zabezpiecz ją jakimś materiałem). Warto również co jakiś czas je strzepywać, by wełna pozostała puszysta.

Jeśli suszysz ubrania na dworze, pamiętaj o tym, by nigdy nie stawiać ich w pełnym słońcu. Lepiej ustawić suszarkę w jakimś cienistym miejscu. Intensywne promienie słoneczne często powodują blaknięcie kolorowych i czarnych ubrań. Jeśli więc chcesz, by Twoje rzeczy długi czas wyróżniały się swoją barwą, chroń je przed promieniami słonecznymi, gdy są wilgotne. Warto je również wywrócić na lewą stronę – ta praktyka również pozwoli Ci zachować kolor ubrań na dłużej.

Choć wydaje się, że w suszeniu ubrań nie ma zbyt wielkiej filozofii, okazuje się, że można robić to nieumiejętnie, niszcząc przy tym swoje ubrania. Dlatego warto zastosować kilka wskazówek, które nie dość, że ułatwią czynności związane z wypranymi rzeczami, to i pomogą zachować ubrania w dobrym stanie przez długi czas.