Jak prawidłowo myć zęby?

22 maja 2016 22:28
Jak prawidłowo myć zęby?

Jak prawidłowo myć zęby?

Wstajesz rano i swoje kroki kierujesz do łazienki. Tam sięgasz po szczoteczkę, pastę i zaczynasz codzienny rytuał mycia zębów. Cóż w tym może być skomplikowanego? Jednak choć jest to banalna i prosta czynność, którą wykonywałaś już setki razy w swoim życiu, jest niezwykle istotna dla higieny jamy ustnej, toteż dobrze wiedzieć, w jaki sposób szczotkować zęby, by było to jak najbardziej efektywne. Dzięki właściwemu czyszczeniu uzębienia unikniesz nieprzyjemnych wizyt u dentysty, a Twoje zęby będą mocne i zdrowe.

Pierwsza istotna sprawa to długość mycia zębów. Informacja ta jest wałkowana już od przedszkola, jednak warto ją przypominać. Zęby powinno się szczotkować minimum dwie minuty. Dzięki temu będziesz mieć czas, by dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki. W trakcie mycia zębów zwróć większą uwagę na te miejsca, w których dentysta założył Ci plombę lub koronę. W tych drobnych szczelinkach mogą się kryć malutkie cząstki jedzenia, które staną się doskonałą pożywką dla bakterii i nie dość, że będą powodować nieprzyjemny zapach z Twoich ust, to dodatkowo będą szkodliwie oddziaływać na szkliwo zdrowych zębów. Szczególną uwagę zwróć również na tę część zębów, która znajduje się w pobliżu dziąseł. Często podczas mycia ta część jest traktowana „po macoszemu” lub nawet omijana. Pewnie nie raz widziałaś osobę, która niby miała białe zęby, jednak tuż przy dziąsłach było widać żółtawy cień. Powodem było właśnie niedomywanie tej części zębów.

Dentyści zalecają, by najpierw wyszczotkować zewnętrzną część zębów. Najpierw powinnaś zająć się zębami znajdującymi się u góry, a gdy skończysz tę część, powinnaś wyczyścić dolną. Następnie skup się na tych zębach, które używane są do żucia. Pamiętaj, żeby zrobić to dokładnie – tylne zęby mają wiele zakamarków, które wymagają dokładnego i częstego mycia. Na koniec zajmij się wewnętrzną częścią zębów. Wykonuj raczej delikatne ruchy okrężne. Jeśli będziesz zbyt mocno dociskać szczoteczkę możesz uszkodzić zęby, a także poranić sobie dziąsła. Jeśli zależy Ci na tym, by Twój oddech jak najdłużej był świeży, wyszczotkuj również język. Część szczoteczek do zębów ma specjalną, silikonową lub gumową powierzchnię, która służy do czyszczenia właśnie tej części jamy ustnej.

A jeśli już o szczoteczce mowa… I ona nie jest bez znaczenia podczas dbania o zęby. Stomatolodzy najczęściej polecają szczoteczki, które mają miękkie włoski. Dzięki temu nie uszkadzają one niczego w jamie ustnej. Dobrym rozwiązaniem jest również taka szczoteczka, która nie ma dużej główki. Ma to znaczenie w docieraniu do mniejszych zakamarków jamy ustnej, by dokładnie oczyścić ją z resztek jedzenia oraz bakterii. Szczoteczkę koniecznie wymieniaj co trzy miesiące lub przy pierwszych oznakach zużycia. W innym wypadku narazisz się na niedokładne czyszczenie zębów. Wybierz również pastę do zębów, która dokładnie odpowie na Twoje potrzeby (np. na nadwrażliwość zębów). Dzięki właściwemu szczotkowaniu będziesz mogła błyszczeć uśmiechem i odczuwać naprawdę duży komfort.