Jak prawidłowo golić nogi?

20 maja 2016 21:22
Jak prawidłowo golić nogi?

Jak prawidłowo golić nogi?

Każda z nas marzy o gładkich nogach. Radzimy sobie z tym na różne sposoby. Jedne stosują depilację laserową, inne wosk, jeszcze inne kremy do depilacji, lecz najczęstszą metodą depilacji jest używanie maszynek do golenia. Jest to stosunkowo tani i szybki sposób usuwania włosków z nóg, jednak jego wadą jest to, że efekt utrzymuje się bardzo krótko – nogi należy golić co dwa, trzy dni, by były wciąż idealnie gładkie. I choć można by powiedzieć, że ten sposób depilacji nóg jest powszechny, nadal zdarza się, że kobiety robią to nieumiejętnie. W efekcie pojawiają się zacięcia, a po dłuższym czasie skóra na nogach może być przesuszona. Jak więc prawidłowo ogolić nogi maszynką do golenia?

Przede wszystkim – nigdy nie stosuj maszynki na sucho! Może i usuniesz tak włoski, jednak spowodujesz, że nogi pokryją się czerwonymi krostkami z powodu podrażnienia. Aby prawidłowo przeprowadzić golenie, weź kilkuminutową kąpiel. Zapewni to relaks dla skóry, sprawi, że włoski staną się delikatniejsze i łatwiej będzie je usunąć. Aby zapewnić właściwy poślizg maszynce (nawet tej z dodatkowym paskiem nawilżającym) namydl nogi lub nałóż na nie preparat do golenia (na przykład piankę lub żel; możesz zastosować nawet szampon do włosów). Nie dość, że łatwiej będzie przesuwać maszynkę, to włoski będą bardziej podatne na golenie.

Golenie zaczynaj od okolic kolana i delikatnie przesuwaj maszynkę w kierunku kostki. Zazwyczaj kobiety golą nogi w przeciwnym kierunku. Jednak taka metoda spowoduje, że włoski nie będą wrastać, a i ustrzeżesz się przed zacięciami. Maszynka powinna przylegać do skóry, jednak nie dociskaj jej zbyt mocno, gdyż może to spowodować podrażnienia. W newralgicznych miejscach, takich jak okolice kostki, kolano czy zgięcie kolana bądź uważna – nie trudno o zrobienie w nich rany. Skórę w tych miejscach mocno naciągnij drugą ręką i uważnie przeciągnij maszynką po tych miejscach. Zwróć również uwagę na kość piszczelową. Wbrew pozorom to również miejsce, w którym często pojawiają się zacięcia. Szczególnie w tym miejscu nie dociskaj maszynki, a delikatnie przeciągnij ją po całej długości piszczeli. Po ogoleniu dokładnie osusz nogi i posmaruj delikatnym balsamem – im bardziej naturalny, tym lepszy. Może zawierać on składniki łagodzące, które mogą pomóc w przypadku ewentualnych podrażnień.

Ważne jest, żebyś co kilka pociągnięć płukała maszynkę, by oczyścić ją z włosków oraz piany. Gdy podczas golenia poczujesz, że maszynka „ciągnie” się po skórze, jest mniej ostra niż wcześniej, wymień ją na nową. Tępa maszynka silnie podrażni skórę. Zazwyczaj dzieje się tak po dwóch lub trzech goleniach. Pamiętaj też, żeby maszynkę trzymać w suchym miejscu – inaczej bardzo szybko pojawi się na niej rdza. A jeżeli już coś takiego Ci się przydarzy, wyrzuć maszynkę, ponieważ może powodować trudne w gojeniu podrażnienia. Warto również kilka razy w miesiącu zrobić peeling nóg, by złuszczyć stary naskórek. Wówczas golenie nóg będzie przynosiło lepsze efekty, bo włoski będą bardziej odsłonięte.