Jak chronić się przed molami?

19 maja 2016 18:06
Jak chronić się przed molami?

Jak chronić się przed molami?

Mole to problem niejednej szafy. Te małe stworzonka, choć wyglądają niepozornie, mogą narobić ogromnych szkód w Twojej garderobie. Zauważasz małe dziurki na swoich ubraniach? To najprawdopodobniej „zasługa” tych malutkich owadów. Jeśli już się pojawiły w Twojej szafie, czeka Cię mała przeprawa, by móc je wytępić, jednak gra jest warta świeczki – nic nie będzie niszczyło Twoich ciuchów.

Stosowanie środków owadobójczych najczęściej przynosi skutek z dorosłymi molami. Jednak przeważnie nie działa na ich jaja. Dlatego musisz poświęcić trochę czasu na to, by uważnie przejrzeć swoją szafę – nie tylko ubrania, ale i wszystkie półki i znajdujące się na nich materiały. Mole zakładają zazwyczaj swoje gniazda w zakamarkach. Jeśli odnajdziesz ich siedlisko – zniszcz je. Jeżeli znajduje się na ubraniu, najlepiej jest je spalić, by zniszczyć larwy. Po tym najlepiej dokładnie wytrzepać wszystkie ciuchy i materiały. Dla pewności możesz jeszcze kilka razy w niewielkim odstępie czasowym zastosować w swojej garderobie środki owadobójcze. Jeśli masz możliwość, możesz rozłożyć ubrania na dworze w ciepły, słoneczny dzień, ponieważ mole nie znoszą takich warunków.

Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie się przed powrotem moli. Po pierwsze – musisz często wietrzyć swoje szafy. To zminimalizuje szanse na ponowne pojawienie się tych szkodliwych owadów. Możesz odstraszyć je różnymi zapachami. Należą do nich naftalina, mięta pieprzowa, goździki (możesz powtykać je w pomarańczę), lawenda, kamfora, drewno cedrowe, a także bagno zwyczajne. Skuteczne może być również położenie na kilku półkach kawałków lawendowego mydełka. Na rynku są również dostępne specjalistyczne środki do odstraszania moli – zarówno w postaci środków zapachowych, jak i aerozolów. Musisz jednak pilnować, by zastosowane przez ciebie środki wydzielały zapach – wraz z wietrzeniem zapachu wzrasta szansa na to, że szkodniki znów się pojawią.

Zadbaj również o to, by ubrania nie były ciasno poupychane na wieszakach i półkach. Takie miejsca są idealne dla moli. Luźno zawieszone i poukładane ubrania nie są dla nich atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem do osiedlenia się. Zwróć szczególną uwagę na płaszcze, koce i swetry – one wymagają częstszego wietrzenia i trzepania niż inne rzeczy. Część rzeczy możesz umieścić w pokrowcach antymolowych, jednak musisz wiedzieć, że i one wymagają tego, by je co jakiś czas wietrzyć. Pilnuj również, by były szczelnie zamknięte. W innym przypadku ich stosowanie będzie bezcelowe. Do szaf wkładaj jedynie wyprane ubrania. Nawet te noszone tylko raz stają się już odpowiednią pożywką dla tych uporczywych stworzonek. Jeśli zaś część rzeczy przechowujesz w kartonach lub workach, zadbaj o ich odpowiednią wentylację.

Nie ignoruj problemu moli ubraniowych. Jeśli już znalazłaś w swojej szafie te szkodniki, nie czekaj aż same „się wyprowadzą”, bo to z całą pewnością nie nastąpi. Ignorowanie problemu sprawi jedynie, że działania moli się nasilą, bo będzie ich więcej, i już niedługo Twoje ulubione ubrania zostaną przyozdobione mało gustownymi dziurkami.