Czyszczenie piekarnika? Nic trudnego!

19 maja 2016 18:05
Czyszczenie piekarnika? Nic trudnego!

Czyszczenie piekarnika? Nic trudnego!

Piekarnik jest tym miejscem w kuchni, do którego często nie wiadomo jak podejść w kwestii czyszczenia. Jakimi środkami poradzić sobie z zapachem i tłuszczem, które tam są? Czego użyć, by później nasze ciasta i pieczenie nie niosły ze sobą zapachu środka czystości? Jak właściwie zająć się piekarnikiem? Tak naprawdę to nic trudnego i jest kilka sprawdzonych sposobów, z których bez najmniejszych obaw możesz skorzystać. Dlatego więc dziś bierzemy się za piekarnik!

Często zdarza się, że piekarnik jest najbardziej zaniedbanym sprzętem gospodarstwa domowego pod względem czystości. Wiele z nas nie do końca wie, jak się o niego zatroszczyć. Musisz jednak pamiętać, że jeżeli nie będziesz regularnie i dokładnie czyścić tego sprzętu, Twoje potrawy wkrótce będą o tym aż krzyczeć – gdyż może mieć to wpływ nie tylko na ich zapach, ale i smak.

Piekarnik należy czyścić na chłodno. Powinnaś wyjąć z niego wszystkie półki i kratki. Jeśli dawno nie czyściłaś piekarnika, na kratkach z całą pewnością nazbierało się wiele zaschniętego tłuszczu. Dlatego ważne jest, żebyś je odmoczyła – najlepiej w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń lub po prostu dając na wilgotną szmatkę trochę sody oczyszczonej – a następnie dokładnie wyszorowała. Jeśli brud jest już silnie zapieczony i nie dajesz rady się go pozbyć, możesz użyć też środka do czyszczenia grilla. Jeżeli Twój piekarnik nie był od dawna czyszczony, zanim zabierzesz się za szorowanie ściereczką i gąbką, warto włożyć do niego garnek z gorącą wodą i zostawić go w zamkniętym piekarniku na około godzinę. Dzięki działaniu pary wodnej łatwiej będzie się pozbyć wielu zaschniętych zabrudzeń. Wnętrze piekarnika najlepiej myć wodą z sodą lub wodą z octem. Nie dość, że takie proste mieszanki dobrze sobie radzą z większością zabrudzeń, jakie w tym sprzęcie gospodarstwa domowego się pojawią, to dodatkowo ich zapach się ulatnia i później nie przesiąka przygotowywanych przez nas potraw. Poza tym nie są w żaden sposób szkodliwe, więc możemy je stosować bez najmniejszych obaw o zdrowie.

Jeśli piekarnik jest mocno zabrudzony i nie radzisz sobie z plamami tłuszczu zwykłą ściereczką, możesz użyć starej szczoteczki do zębów – nie zarysujesz nią farby wewnątrz piekarnika, a jedynie dokładnie wyczyścisz problematyczne miejsca. Jeżeli zdarzyło się, że na dno piekarnika kiedyś się coś wylało i bardzo mocno się zapiekło, nie próbuj usuwać tego za pomocą noża. W ten sposób możesz jedynie zniszczyć emalię. Wystarczy, że w to miejsce nałożysz gęstszą mieszankę wody, sody i odrobiny soli i odczekasz około 15 minut, a następnie wyszorujesz. Tak przygotowany domowy środek czyszczący bez najmniejszych oporów powinien poradzić sobie ze starymi plamami.

Teraz, gdy udało Ci się już wygrać z zabrudzonym piekarnikiem, wpisz do swojego harmonogramu sprzątania, że raz w miesiącu będziesz odświeżać to miejsce – dzięki temu nie będziesz musiała po raz kolejny poświęcać takiej ilości czasu i wysiłku na to, by doprowadzić piekarnik do właściwego stanu.