Jak prawidłowo prasować?

10 lutego 2016 15:59
Jak prawidłowo prasować?

Jak prawidłowo prasować?

Dla wielu kobiet prasowanie jest najbardziej nużącą z domowych prac. Inne z kolei kochają to robić – co więcej, odpoczywają przy tej dość monotonnej czynności. Jeśli zmagasz się z prasowaniem, mamy dla Ciebie kilka małych wskazówek mogą Ci pomóc w trakcie prasowania ubrań. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w Twoich codziennych pracach domowych.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest zwracanie uwagi na metki. Znajdziesz tam bardzo cenne informacje dotyczące kwestii prasowania. Jeśli będziesz zwracać na nie uwagę, ustrzeżesz się przed przypalonymi ubraniami. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie stanowiska prasowania. Prasowalnicę ustaw na takiej wysokości, byś nie musiała się do niej nachylać. W innym wypadku kilkadziesiąt minut prasowania sprawi, że Twoje plecy będą wołać o odpoczynek. Na prasowalnicę rozłóż gruby pokrowiec, a do żelazka wlej wodę destylowaną, by móc spryskiwać ciężkie w prasowaniu miejsca. Jeżeli posiadasz żelazko parowe, nie używaj go, dopóki nie osiągnie ono właściwej temperatury. W innym wypadku będzie wyciekać z niego woda i zamiast prawidłowo prasować ubrania, będziesz je moczyć. Jeżeli jednak masz zwykłe żelazko, uzbrój się w spryskiwacz – wbrew pozorom to proste narzędzie bardzo ułatwia prasowanie. Ustaw się ze wszystkim w taki sposób, by kabel żelazka nie krępował Twoich ruchów i nie ściągał z prasowalnicy większych rzeczy.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy temperatura żelazka nie jest zbyt duża w stosunku do prasowanego materiału. Przyłóż żelazko do jakiegoś fragmentu prasowanej rzeczy, której nie widać podczas noszenia. Jeśli nic się nie dzieje, możesz rozpocząć prasowanie. Zwróć uwagę na to, by żelazko przesuwać zgodnie z układem włókien tkaniny. Nie przyciskaj też zbyt mocno żelazka, bo w ten sposób materiał może się zmarszczyć pod stopą żelazka, co spowoduje powstanie silnych zmarszczek, które później ciężko na nowo rozprasować. Jeśli prasujesz niewielkie rzeczy, od razu je składaj lub umieszczaj na wieszakach. Jeśli zaś prasujesz coś dużego – pościel lub obrusy, postaw przy prasowalnicy krzesło lub stołek, na którym będziesz powoli układać wyprasowany już materiał. W ten sposób unikniesz jego ponownego pobrudzenia i wygniecenia.

Zwracaj szczególną uwagę na rzeczy, które są zrobione z różnych materiałów (na przykład bawełniana sukienka z podszewką). Najprawdopodobniej będzie to wymagało prasowania poszczególnych części ubrania w różnych temperaturach. Delikatne materiały, a także garnitury i garsonki, warto prasować przez bawełnianą szmatkę. To dodatkowe zabezpieczenie uchroni tego typu rzeczy przed szybkim zniszczeniem. Część rzeczy warto również prasować na lewej stronie. Należą do nich ubrania z nadrukami, ciemne rzeczy (by uniknąć efektu świecenia się), rzeczy o bardzo żywych kolorach, a także te materiały, które mają wyhaftowane wzory.

Prasowania nie unikniesz, jednak możesz je usprawnić. Warto poszukać takich rozwiązań, które sprawią, że ta czynność domowa nie będzie aż tak uprzykrzająca. Warto również pamiętać, że odpowiednie poskładanie ubrań po praniu, może ułatwić pracę podczas prasowania.