JAK PRAWIDŁOWO robić pranie?

25 stycznia 2016 16:15
JAK PRAWIDŁOWO robić pranie?

Jak prawidłowo robić pranie?

Niby prosta rzecz – pranie. Jednak wiele osób miewa problemy z właściwym przepraniem rzeczy. Choć wydawać by się mogło, że czynność ta nie ma najmniejszych podstaw do sprawiania kłopotów, to jednak z całą pewnością większości z nas „udało się” zmniejszyć rozmiar lub zmienić kolor jakiejś rzeczy właśnie z powodu niewłaściwie zrobionego prania. Przed takimi błędami można się ustrzec – a sposoby na nie wcale nie są trudne i skomplikowane. Wystarczy przestrzegać kilku rzeczy w trakcie robienia prania, a żadna przykra niespodzianka więcej nam się nie zdarzy!

Pierwszym krokiem jest właściwe podzielenie ubrań – najpierw dzielimy rzeczy do prania ze względu na materiał, z jakiego zostały zrobione. Osobno jeansowe rzeczy, osobno wełniane, osobno bawełniane, osobno delikatne (na przykład koronkowe czy jedwabne) osobno ręczniki i osobno pościel Dlaczego? Odpowiedź jest banalna – każdy z tych rodzajów ubrań musi być czyszczony w inny sposób – wymagają innej temperatury czy wirowania. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, szybko może się okazać, że jeansy szybko się odbarwiają (barwiąc przy tym wszystko inne), wełniane swetry się kurczą, a delikatne bluzeczki tracą cały swój urok.

Gdy podzielisz już ze względu na materiał, czas na kolejny podział. Tym razem ze względu na kolor. Najprostszy podział – jasne, kolorowe i czarne. Ustrzeże Cię to przez zabarwieniem się tych jaśniejszych rzeczy na kolory tych ciemniejszych – z całą pewnością nie chcesz, by Twoja piękna biała bluzka stała się różowa po spotkaniu z czerwoną koszulką po jednym spotkaniu w pralce. Ostatnią rzeczą jest zorientowanie się, w jakich temperaturach powinny być prane Twoje rzeczy. Takie informacje powinnaś znaleźć na większości metek.

Gdy umieścisz już rzeczy w pralce, sprawdź, do którego pojemnika należy nasypać proszek, a do którego wlać płyn do płukania. Zazwyczaj kieszeń na płyn jest oznaczana symbolem podobnym do gwiazdki. Na tych pojemnikach powinna być również miarka, która pomoże Ci dodać do prania odpowiednią ilość tych środków.

Do prania bielizny najlepiej kupić specjalne pojemniczki – uchronią one niewielkie, delikatne rzeczy przed zniszczeniami. Nie zapomnij też dokładnie sprawdzić kieszeni ubrań przed umieszczeniem ich w pralce – w innym wypadku nie dość, że możesz stracić coś cennego, to dodatkowo sprawić, że po praniu wszystkie rzeczy będą na przykład oblepione kawałkami chusteczki higienicznej.

Gdy będziesz wyciągać pranie, możesz oszczędzić sobie wielkiej pracy z prasowaniem już na tym etapie. Wystarczy, że wytrzepiesz wszystkie rzeczy dokładnie, a następnie złożysz, przed położeniem do kosza na pranie. Wydawać by się mogło, że to bezsensowny zabieg, skoro zaraz będziesz te rzeczy rozwieszać, jednak ta prosta praktyka sprawi, że większość Twoich ubrań po wysuszeniu nie będzie wymagała dokładnego prasowania. Jeżeli zamierzasz suszyć swoje rzeczy na dworze w słoneczny dzień, pamiętaj, by wszystkie kolorowe i czarne rzeczy wywrócić na lewą stronę. Dzięki temu ich kolory nie będą blaknąć, a Ty będziesz mogła cieszyć się pięknymi kolorami swoich rzeczy przez długi czas.