Niemowlak i kot pod jednym dachem?

7 stycznia 2016 12:08
Niemowlak i kot pod jednym dachem?

Twoja rodzina przez dłuższy czas składała się z Ciebie, Twojego partnera oraz Waszego kota, a wkrótce ma się powiększyć o dziecko? Zastanawiasz się zapewne, czy kot i niemowlak pod jednym dachem to dobry pomysł. Już zdarzyło Ci się pewnie usłyszeć straszne historie o tym, jak to kot znajomej sąsiadki Twojej babci zrobił krzywdę jakiemuś dziecku. Słyszałaś też pewnie o milionie chorób, które dotknęły dzieci mieszkające w domu, w którym były zwierzęta, a już w szczególności koty. Ale odłóżmy miejskie legendy na bok i sprawdźmy, czy rzeczywiście dziecko i kot w jednym mieszkaniu nieuchronnie doprowadzą do katastrofy.

Mając małe dziecko, nie musisz rezygnować ze swojego pupila i skazywać go na schronisko czy oddanie jakimś znajomym. Większość kotów bardzo przyjaźnie reaguje na niemowlaki, część zupełnie ignoruje pojawienie się nowego mieszkańca, a jedynie naprawdę nieliczne mają problem z zaakceptowaniem małego człowieka. Jednak nowa sytuacja sprawi małe zamieszanie nie tylko w Twoim życiu, ale i w życiu Twojego pupila. Dlatego też zadbaj o to, by miał dla siebie spokojny kąt – z dala od malucha. Spokojne miejsce sprawi, że i kot będzie spokojny.

Nagłe odwrócenie całej uwagi od kota i skupienie jej na dziecku może powodować zazdrość. Dlatego znajdź choć chwilę na to, by zająć się kotem – pogłaskać go czy się pobawić. Dzięki temu nie będzie traktował dziecka jako wroga, z którym musi walczyć o Twoją troskę i zainteresowanie. A już szczególnie, jeśli wcześniej traktowałaś swojego pupila prawie, jak dziecko, poświęcając mu wiele czasu i uwagi. Choć dziecko będzie pochłaniało naprawdę wiele Twojego dnia, postaraj się wygospodarować kilka chwil dla zwierzaka, by nie poczuł się odrzucony, gdyż może to doprowadzić do agresywnego zachowania i prób zwrócenia na siebie uwagi..

Bardzo istotną rzeczą jest regularne szczepienie zwierzaka. Na kilka miesięcy przed porodem weź swojego pupila do weterynarza, by dokładnie zbadał jego stan zdrowia i zaszczepił. Nie bez znaczenia jest również pilniejsze dbanie o higienę kota – czyszczenie kuwety, a także miejsca, w którym kot najczęściej przebywa. Jeśli masz możliwość wypuścić kota od czasu do czasu na dwór – z całą pewnością będzie to dla niego bardzo istotne, gdy pojawi się dziecko. W ten sposób będzie mógł odszukać sobie spokojnego miejsca, z dala od nowego mieszkańca, który nie dość, że dziwnie pachnie, to i wydaje dziwne dźwięki.

Nie izoluj dziecka od zwierzaka. Możesz uczyć maluszka, jak się z kotem bawić, jednak uważnie czuwaj nad zabawą – obserwuj reakcje zwierzęcia, a także pilnuj, by Twoje dziecko nie zrobiło kotu żadnej krzywdy i go nie męczyło. Masz ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądać zachowanie Twojego kota względem dziecka, oraz na to, w jaki sposób Twoje, nawet małe, dziecko będzie traktować zwierzaka. Jeśli zapewnisz komfortowe warunki swojemu zwierzęciu i pomożesz mu przejść przez czas przyzwyczajania się, Twój zwierzak i Twój maluszek mogą stać się bardzo dobrymi kumplami i nie raz będziesz mogła obserwować, jak się bawią.