Sekrety domowej apteczki – naturalne leki

29 grudnia 2015 14:00
Sekrety domowej apteczki – naturalne leki

Nasza kultura owiała zawód zielarki ogromną tajemnicą i aurą magiczności. Jednak ziołolecznictwo jest niczym innym, jak korzystaniem z zasobów natury i jej sposobów na radzenie sobie z chorobami. Dlatego też podstawowa wiedza z zakresu ziołolecznictwa może nam pomóc w rożnych przypadłościach. Warto zainteresować się tym, w jaki sposób możemy sobie pomóc przy różnych chorobach, nie korzystając od razu z lekarstw z apteki.

Czarny bez jest doskonałym naturalnym środkiem przeciwgorączkowym i napotnym. Wystarczy pić herbaty robione z suszonych kwiatów tej rośliny. Jest to bezpieczny także dla dzieci. Dodatkowo jego właściwości przeciwzapalne mogą być zbawienne w przypadku chorób gardła (przepłukiwanie) lub zapalenia spojówek (okłady). Również owoce czarnego bzu mogą spokojnie zajmować ważne miejsce w domowej apteczce – soki z czarnego bzu mają właściwości przeciwbólowe. Jednak należy pamiętać o tym, by nie jeść nieprzetworzonych owoców – mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Bardzo skutecznym lekiem na tak wstydliwą przypadłość, jak biegunka, jest kora dębu. Wystarczy pić przygotowany z niej napar. Doskonale radzi sobie również z stanami zapalnymi gardła czy problemami z błonami śluzowymi. Dodatkowo może pomóc w przypadku problemu z hemoroidami. Wówczas nasiadówka z kory dębu z całą pewnością przyniesie ulgę.

Innym naturalnym środkiem, który warto mieć w swojej apteczce, jest lipa. Napary robione z kwiatów tego drzewa są skuteczne w przypadku grypy lub przeziębienia. A to dlatego, że posiada właściwości odkażające oraz napotne. Dodatkowo może pomóc w czasie mokrego kaszlu, gdyż powoduje ułatwianie wykrztuszania. Jej zalety są nieocenione.

Ze znalezieniem tego zioła nie będziemy mieć najmniejszych problemów. Często omijamy je szerokim łukiem, traktując jako coś złego. Mowa tu o pokrzywie. Warto jednak być świadomym jej wartości leczniczych. Jej moczopędne właściwości są idealną pomocą w problemach związanych z kamicą nerkową czy innymi chorobami układu moczowego. Dlatego też warto pić napary pokrzywowe. Dodatkowo wspomaga metabolizm i również w ten sposób wspomaga wydalanie substancji, które działają na szkodę naszego organizmu. W przypadku stanów zapalnych skóry również może przynieść ulgę, gdyż jest środkiem bakteriobójczym.

Również piękne bławatki posiadają lecznicze funkcje, które z całą pewnością mogą być nam pomocne. Stosuje się płatki kwiatów do działań leczniczych. Wyciąg z tych kwiatów ma bardzo silne działanie moczopędne, bakteriobójcze oraz zapalne. Może więc być stosowany przy wielu stanach chorobowych, wspomagając leczenie organizmu.

Choć natura obdarzyła nas wieloma roślinami, które są w stanie pomóc nam w wielu przypadłościach, musimy pamiętać o tym, że jeśli objawy chorobowe się nasilają, koniecznie musimy skontaktować się z lekarzem. Działanie jedynie na własną rękę może się skończyć problemami zdrowotnymi. Racjonalne podejście do ziołolecznictwa może przynieść wiele korzyści, z kolei poleganie jedynie na tym sposobie leczenia, przy odrzuceniu konwencjonalnej medycyny, może stać się dla nas źródłem wielu problemów.