Różne triki na lepsze naleśniki

29 grudnia 2015 14:00
Różne triki na lepsze naleśniki

Naleśniki to jedno z tych dań, które są naprawdę smaczne, a nie wymagają dużych nakładów finansowych, jak i czasowych. Choć to jedna z prostszych potraw, jest kilka trików, które możesz zastosować, jeżeli twoim celem jest zrobienie doskonałych naleśników.

Jeżeli chcesz, by naleśniki były naprawę chrupiące i puszyste, wystarczy, że w przepisie zamienisz wodę na wodę gazowaną. Podobny efekt, choć odrobinę mniejszy, da również wymieszanie mleka na ciasto pół na pół z wodą. Tak zrobione naleśniki są idealne ze słodkim nadzieniem. Jednak jeśli masz w planach farsz mięsny, dobrze dodać do ciasta trochę piwa (około 3-4 łyżek stołowych), które podkreśli smak farszu, a tym samym sprawi, że przygotowana przez ciebie potrawa będzie smaczniejsza.

Naleśniki są również idealną potrawą dla dzieci. A już szczególnie wtedy, gdy na naleśnikach będą wzorki! Nie jest to trudną sztuką, dlatego warto spróbować pobawić się chwilkę w kuchenną malarkę, by uatrakcyjnić posiłek dla swoich dzieci. Wystarczy, że część ciasta na naleśniki wlejemy o pustego opakowania na przykład po keczupie. Na rozgrzanej patelni wyrysuj pożądany wzorek i zostaw na kilka chwil. Następnie zalej całą powierzchnię patelni ciastem, tak jak w przypadku robienia zwykłego naleśnika. Dzięki temu wzorek zbrązowieje i będzie pięknie zdobił potrawę, a dzieciaki z całą pewnością będą tym zachwycone. Jednak oryginalny wygląd to nie wszystko, czym możesz uatrakcyjnić tę potrawę. Możesz też sprawić, by twoje naleśniki miały piękny zapach. W tym celu do ciasta należy dodać kilka kropel ulubionego aromatu spożywczego. Innym sposobem na zmienienie wyglądu naleśników jest dodanie do ciasta soku malinowego. Wówczas nasza potrawa nabierze różowego koloru i będzie jeszcze ciekawiej smakować ze słodkim nadzieniem, a szczególnie z jasnym budyniem.

Jeżeli zmagasz się z tym, że naleśniki tak naprawdę nie mają wyrazistego smaku, wystarczy zastosować prosty trik. Dodaj do ciasta odrobinę proszku do pieczenia, łyżeczkę cukru waniliowego, kilka kropel waniliowego aromatu spożywczego oraz kwaśne mleko lub jogurt. Dokładnie wymieszaj, a następnie odstaw na kilka chwil, by wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły. Naleśniki z takiego ciasta będą zachwycać nie tylko smakiem, ale i zapachem.

Sposobem na przywierające do patelni naleśniki jest dodanie do ciasta trzech łyżek oleju. Ciasto należy wówczas jeszcze raz dobrze wymieszać. Dzięki dodaniu oleju nie musisz już natłuszczać patelni. Dodatkowo ustrzeżesz się przed wsiąkaniem dużych ilości tłuszczu w robione przez siebie naleśniki. To proste rozwiązanie znacznie ułatwi ci przygotowywanie tego dania. Jeżeli jednak wolisz tradycyjne rozwiązanie, pilnuj, by nie dodawać na patelnię zbyt dużej ilości oleju. Najlepiej rozprowadzać go po powierzchni patelni przy pomocy waty, którą uprzednio umoczyłaś w tłuszczu.

Choć naleśniki są prostą potrawą, możesz za pomocą kilku prostych trików je uatrakcyjnić. Cały urok tego dania polega na tym, że idealnie nadaje się ono zarówno na śniadanie, obiad, jak i podwieczorek. Warto więc sprawić, by nie kojarzyło się ono z czymś nudnym. Tym bardziej, że ulepszenie naleśników nie będzie wymagało od nas poświęcenia dużej ilości czasu.