Podstawowe przydatne rady dla właścicieli kotów

28 grudnia 2015 21:07
Podstawowe przydatne rady dla właścicieli kotów

Koty to urocze stworzenia, które zdają się nie wymagać nadmiernej troski. W końcu nie bez powodu mówi się o tym, że koty chodzą swoimi drogami – mają opinię zwierząt niezależnych i świetnie radzących sobie w samotności. I w dużej mierze jest to prawda. Jednak nie możemy zapominać, że koty również potrzebują naszej uwagi i pielęgnacji.

Choć zwierzęta te bardzo dbają o swoją czystość, nie możemy zaniedbywać ich pod tym względem. Czyszczenie uszu i zębów kota może uchronić przed problemami związanymi ze stanami zapalnymi tych części ciała. Bardzo istotna kwestią jest również regularne i częste czyszczenie kuwety – koty są bardzo czułe na tym punkcie.

Bardzo istotną kwestią jest dieta kociaka. Nie możemy dawać mu jeść czegokolwiek. Jeśli chcemy odpowiednio dbać o zdrowie naszego pupila, musi on posilać się różnorodnymi kocimi daniami, by dostarczać swojemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Co więcej, koty również mogą mieć nadwagę, która będzie prowadzić do problemów ze zdrowiem. Dlatego odpowiednia dieta jest kluczowa, jeśli chcemy mieć szczęśliwego kota.

Nie bez znaczenia są również regularne wizyty u weterynarza. Nie jedynie te szczepieniowe, ale i profilaktyczne. Czuwanie nad stanem zdrowotnym naszego pupila jest bardzo ważne i nie powinniśmy tego bagatelizować. Warto również pamiętać, ze szczepienia mogą uchronić zwierzaka przed chorobami, których leczenie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Nikt, jak weterynarz, nie będzie mógł określić stanu zwierzaka i doradzić nam w przypadku ewentualnych problemów – czy to zdrowotnych, czy też związanych z zachowaniem kota.

Istnieje również wiele roślin, które są trujące dla kotów. Warto również na to zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu i samopoczuciu zwierzaka. Do tych najczęściej pojawiających się w domach, lecz szkodliwych dla kociaków, należą: aloes, anturium, brzoskwinie, cebula, dieffenbachia, filodendron, hiacynt, konwalie, lilie oraz sansewieria. Oczywiście, lista szkodliwych rośli jest dłuższa, jeśli więc jesteś miłośnikiem kwiatów, sprawdź, czy Twój pupil jest bezpieczny wśród Twojego domowego ogrodu.

Choć bardzo często kastrację lub sterylizację kota widzimy jako coś złego, jest to zabieg, który może uchronić naszego pupilka przed wieloma chorobami, a nasz przed niechcianą gromadką kociąt. Nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o tym zabiegu, ponieważ jego późne wykonanie może przynieść powikłania. Dlatego też kocurka należy poddać zabiegowi w okolicach 7 miesiąca życia, kociczkę zaś trzeba wysterylizować przed pierwszą rują, czyli w okolicy 8 miesiąca.

Choć koty chwalą się opinią bardzo samodzielnych zwierząt, nie oznacza to, że naszego domowego zwierzaka mamy puszczać w samopas, wychodząc z założenia, że sam się o siebie zatroszczy. Poświęcając mu czas i uwagę, utrzymamy go w dobrym samopoczuciu i zdrowiu, a dzięki temu będziemy mieli jeszcze więcej radości z jego towarzystwa. Odpowiednia opieka nad zwierzęciem sprawi, że będzie żył przez lata i będzie przynosić nam radość przez długi, długi czas.