Proste wskazówki dla ogrodników amatorów

28 grudnia 2015 21:06
Proste wskazówki dla ogrodników amatorów

Postanowiłaś założyć ogród. Jednak nigdy wcześniej się tym nie zajmowałaś. Oto kilka porad właśnie dla Ciebie – początkującej ogrodniczki.

Jeśli na poważnie chcesz się zająć ogrodem, będziesz potrzebować podstawowego zestawu narzędzi. Oczywiście, z czasem Twój zestaw będzie się rozrastać, jednak na początek nie potrzebujesz zbyt wielu przedmiotów. Do tych niezbędnych należą łopata oraz mała łopatka (może być saperka), grabie, kosiarka, sekator, siekiera, nożyce oraz wąż do nawadniania. Ten zestaw będzie idealny dla początkującego ogrodnika.

Zanim przystąpisz do sadzenia rośli, dokładnie zaplanuj, co gdzie powinno się znajdować. Robienie wszystkiego spontanicznie spowoduje jedynie bałagan i nieład, a to później może doprowadzić Cię do zniechęcenia. Wybierając rośliny, zorientuj się również w czasie ich sadzenia, rozsadzania i kwitnienia. Dzięki temu będziesz mogła dokładnie rozplanować harmonogram dbania o swój przydomowy ogródek. Odpowiednie zaplanowanie sprawi również, że nie posadzisz roślin zbyt blisko siebie (to działa na ich niekorzyść i przynosi problemy z ich rozwijaniem się).

Gdy już będziesz wybierać konkretne rośliny, zwróć uwagę również na rodzaj gleby, na jakiej rozwijają się one najlepiej. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest innego rodzaju, może się okazać, że Twój zapał do ogrodnictwa może szybko zwiędnąć wraz z sadzonymi przez Ciebie roślinami. Dobranie roślin odpowiednich do podłoża jest niesamowicie kluczowe.

Przydatnym miejscem w naszym ogrodzie jest kompostownik. Pomoże on nam w odpowiednim nawożeniu naszych roślin. Kompostownik najlepiej założyć w jakimś ukrytym miejscu. Zaś wrzucać do niego można takie odpadki kuchenne, jak skorupki jajek czy pozostałości owoców i warzyw. Na kompost świetnie nadaje się również skoszona trawa, liście (poza liśćmi dębu, orzecha i olchy) oraz trociny, a nawet popiół. Wszystko to powinno znajdować się w pojemniku bez dna i stać w takim miejscu, w którym będzie miało dostęp do powietrza i wody.

Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest ściółkowanie. Dzięki temu zmniejszymy ilość występujących chwastów. Dodatkowo pomaga ona utrzymać stałą temperaturę oraz sprawia, że we właściwy sposób rozwijają się różnorodne mikroorganizmy. Ściółka, nawet kilkucentymetrowa, może pomóc również w odpowiednim nawodnieniu gleby. A skoro już była mowa o chwastach, warto również wspomnieć, że najlepszy czas na walkę z nimi jest wtedy, gdy są jeszcze małe. Ich słabe ukorzenienie ułatwi nam usunięcie ich. Wyrywanie chwastów, gdy są jeszcze młode, zmniejsza szansę na to, że odrosną.

Jeśli planujesz założenie ogrodu, przygotuj się na ciężką pracę. Choć widok pięknego ogrodu jest przyjemny, dbanie o niego to często walka z wieloma niepowodzeniami. Jednak jeśli przyłożysz się do tego naprawdę szczerze i z zacięciem, po pewnym czasie cały Twój trud zostanie wynagrodzony upragnionym i ślicznym ogrodem. Jest to gra warta świeczki. Nie pozwól się zniechęcić, jeśli pojawią się problemy. Zawsze możesz poszukać rady u bardziej doświadczonych ogrodników.