Domowe sposoby na pozbycie się plam

24 grudnia 2015 15:46
Domowe sposoby na pozbycie się plam

Wino, sok porzeczkowy, truskawka, czereśnia... Z całą pewnością potrafisz podać jeszcze kilka innych produktów, które zostawiają ciężkie i trudne do usunięcia plamy na obrusach czy ubraniach. Dziś, gdy mamy pod ręką cały asortyment różnorakiej chemii do usuwania plam, problem ten wydaje się być mniej istotny. Jednak zamiast inwestować dziesiątki złotych w środki, które mają nam pomóc z tego typu trwałymi śladami, warto zainteresować się domowymi sposobami na walkę z plamami. Oszczędność i skuteczność w jednym.

Romantyczna kolacja i rozlane wino? Znasz ten scenariusz? Nie musi ci to już psuć nastroju, bo wystarczy, że poplamioną tkaninę namoczysz w chłodnej wodzie, a plamę zasypiesz solą. Po kilku minutach takiej kuracji zaplamioną rzecz wystarczy wyprać, a po ubrudzeniu nie powinno być najmniejszego śladu. Ta sama metoda doskonale nadaje się do wywabiania plam pozostawionych przez buraczki. Inne problemy, jakie mogą się pojawić przy romantycznej kolacji ze świecami, to plamy z wosku. Z nimi poradzisz sobie przy pomocy papieru i żelazka. Wystarczy, że najpierw zeskrobiesz zaschnięty wosk, a następnie położysz poplamiony materiał między dwie kartki papieru i przeprasujesz – wosk wsiąknie w papier, a po plamie na ubraniu czy obrusie pozostanie jedynie wspomnienie.

Podczas pisania długopisem niechcący popisałaś sobie bluzkę? Natrzyj to miejsce cytryną, później wypłucz w lekko ciepłej wodzie, a następnie wypierz ją w pralce. Z kolei problemy z ubrudzeniami z czekolady rozwiążesz dzięki przetarciu tego miejsca podgrzaną oliwą, a następnie przepłukaniu wodą z mydłem. Jeśli ta kuracja nie da pożądanego efektu, możesz też delikatnie przepłukać poplamione miejsce octem.

Bardzo często można usłyszeć, że plamy z owoców są nie do wywabienia. Jednak zamiast wyrzucać ubrudzoną w ten sposób rzecz, spróbuj zastosować na zaplamione miejsce maślankę lub też kwaśne mleko i odstawić ubranie na kilka godzin. Po tym czasie przepłucz materiał w ciepłej wodzie i wypierz – po owocowych plamach nie powinno być najmniejszego śladu. Być może zdarzyło ci się nieopatrznie usiąść w miejscu, w którym ktoś zostawił świeżą gumę do żucia. Również i ta plama może zostać pokonana domowym sposobem – wystarczy, że „przyozdobioną” w ten sposób tkaninę włożysz na jakiś czas do zamrażarki, a następnie wyskrobiesz twardą gumę z ubrania.

Jeśli zdarzyło się, że usiadłaś lub oparłaś się o świeżo malowaną rzecz, wystarczy, że miejsce z plamą przetrzesz benzyną, terpentyną lub denaturatem. Zaś jeśli na ubraniach zaczęły pojawiać się rude ślady po rdzy, do ich wywabienia możesz użyć gorącego kwasku cytrynowego, który bez najmniejszych problemów radzi sobie z tego typu zabrudzeniami. Na tego typu plamy możesz zastosować również sok z rabarbaru – on również jest twoim sprzymierzeńcem w walce z rdzawymi plamami.

Zanim zdecydujesz się sięgnąć po różnego rodzaju silne środki chemiczne, spróbuj zastosować to, co masz pod ręką. Większość plam może zostać wywabiona za pomocą domowych sposobów. Jedynie te najsilniejsze zabrudzenia będą tak naprawdę potrzebowały „cięższej artylerii”.