Zakwaszenie organizmu

9 listopada 2015 22:18
Zakwaszenie organizmu

Zakwaszenie organizmu jest efektem zaburzeń równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie.

Na czym ono polega?

O stopniu kwasowości/zasadowości decyduje pH substancji, które zawiera się w przedziale od 0 do 14. Jeśli jego wartość wynosi poniżej 7 mamy do czynienia z odczynem kwaśnym, jeśli pH jest równe 7 to substancja ma odczyn obojętny, natomiast pH powyżej 7 oznacza odczyn zasadowy.

Wskaźnik pH wykorzystywany jest do oceny odczynu płynów ustrojowych człowieka. Na przykład sok żołądkowy powinien mieć pH kwaśne, bardzo niskie (między 1,35 a 3,5). Największymi wahaniami pH charakteryzuje się mocz, który może mieć odczyn kwaśny, obojętny, a nawet lekko zasadowy. Spowodowane jest to faktem, że to nerki odpowiedzialne są głównie za to, aby nie doszło do zakwaszenia organizmu.

Większość płynów ustrojowych człowieka ma odczyn lekko zasadowy. Żeby utrzymać równowagę kwasowo-zasadową pH krwi powinno utrzymywać się na poziomie 7,35-7,45. Jeśli pH będzie niższe rozwija się wówczas zaburzenie, które jest określane mianem kwasicy, jeśli wyższe rozwija się zasadowica. Kwasica wynika z dysfunkcji organów, które regulują poziom pH, czyli płuc i nerek. Natomiast jeśli chodzi o zakwaszenie mechanizmy regulacyjne pracują sprawnie, ale niestety zakwaszenie może prowadzić do kwasicy, która wymaga natychmiastowego leczenia.