Wpływ soli na zdrowie

9 listopada 2015 22:16
Wpływ soli na zdrowie

Wpływ soli na zdrowie

Podstawową przyprawą, jaką każdy ma w swojej kuchni, jest sól. Nie wyobrażamy sobie wielu potraw bez tego dodatku. Jesteśmy do niej przyzwyczajeni do tego stopnia, że potrawy, które zawierają jej mniej, po prostu nam nie smakują. Ale jaki jest wpływ soli na nasze zdrowie? Jakie są jej wady i zalety? Czy warto ograniczyć jej ilość w spożywanych potrawach? Oto kilka faktów na temat tej przyprawy.

Polscy badacze ustalili, że średnia ilość soli, jaką dziennie spożywa statystyczny Polak, to 15 gramów. Okazuje się, że to 3 razy za dużo, jeśli chcemy utrzymać nasz organizm w zdrowiu. Niezbędna i optymalna ilość tej przyprawy to 5 g dziennie. Jej nadmiar prowadzi do wielu schorzeń. Należą do nich między innymi nadciśnienie czy choroby sercowo-naczyniowe. Co więcej, podejrzewa się, że otyłość czy nowotwory żołądka mogą również być efektem nadużywania soli w potrawach.

Nie znaczy to jednak, że należy ją zupełnie wykluczyć ze swojego jadłospisu. Racjonalna ilość soli jest nam niezbędna do właściwego funkcjonowania i rozwijania się. Dzięki odpowiedniej ilości soli nasz układ mięśniowy i nerwowy pracują jak należy. Dodatkowo to ona wspomaga zachowanie równowagi elektrolitowej. W wielu kwestiach okazuje się, że skrajności są niewłaściwe. Tak samo rzecz ma się z solą. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar źle wpływają na nasz organizm. Zadbajmy więc o to, by nie zaburzyć naszego zdrowia przez nierozsądne podejście do korzystania z soli.