Woda z kranu – pić czy nie pić?

9 listopada 2015 20:24
Woda z kranu – pić czy nie pić?

Woda z kranu – pić czy nie pić?

Wiele osób ma wciąż opór przed piciem tak zwanej „kranówy”. Czy różnica pomiędzy wodą z kranu, a tą kupowaną w sklepach jest tak wielka?

Zacznijmy od tego, że już jakiś czas temu wprowadzono normy unijne dotyczące wody z kranu. Zgodnie z nimi jakość wody z kranu jest znacznie lepsza niż kiedyś. Według wielu ekspertów woda spełnia warunki wody zdatnej do picia.

Z punktu widzenia ekologii picie wody z kranu byłoby błogosławieństwem dla naszej planety – dzięki o wiele mniejszemu zużyciu plastiku, z którego teraz robione są butelki na wodę.

Poza tym jest to bardzo wygodne – niemal każdy człowiek ma ciągły dostęp do wody z kranu. Jednak mamy pewne wątpliwości dotyczące tego, czy nadaje się ona do picia. Niestety zanim woda trafi do naszego kranu musi pokonać bardzo długą drogę rurami, które nie zawsze należą do najczystszych. Rury mogą być wykonane z ołowiu, ze stali lub PCV, zabezpieczone są chlorem zapobiegającym rozwojowi bakterii. Między innymi z powodu chloru częściej ludzie sięgają po wodę mineralną, butelkową, niż po tę tańszą – z kranu – ta wydaje się nam bogatsza w minerały. Otóż jest to nieprawda. Woda z kranu bardzo często zawiera więcej minerałów niż jej dużo droższy odpowiednik, który możemy znaleźć na sklepowych półkach.

Ludzie powinni wypijać około 2 litrów wody dziennie, dużo łatwiej i taniej będzie, jeśli będziemy pić wodę z kranu. A jeśli nie jesteśmy do końca przekonani o jakości naszej wody z kranu, warto zakupić specjalne filtry do wody, które ją oczyszczą i dodatkowo wzbogacą o magnez.