Segregowanie śmieci

6 listopada 2015 22:57
Segregowanie śmieci

Segregowanie śmieci – podstawowe informacje

Ostatnio zaczął się boom na segregowanie śmieci. To bardzo pozytywny trend, który jest w stanie pomóc zadbać o środowisko. Segregowanie śmieci pomaga utylizować odpady, a także odzyskać te, które mogą zostać jeszcze raz przetworzone. Choć segregowanie wymaga od nas poświęcenia odrobiny więcej czasu, warto to zrobić, by zatroszczyć się o otaczającą nas naturę.

Segregowanie jest naprawdę proste, gdy tylko poznamy podstawowe zasady, jakie rządzą wprowadzonym systemem dzielenia odpadów. Podstawowym sposobem podziału jest podział na odpady suche (nadające się do ponownego przetworzenia) oraz mokre, czyli typowo komunalne (w tym również organiczne). Odpadki nadające się do ponownego przerobienia to papier, plastik, metal i szkło. Jeśli chodzi o dokładny podział odpadów w Twoim gospodarstwie domowym, musisz zapoznać się z rozporządzeniem swojej gminy – tam będzie to dokładnie opisane.

Ważnym jest, żeby pamiętać, że baterie, akumulatory, leki czy świetlówki nie mogą być wrzucane do odpadów nazywanych zmieszanymi. Jednak istnieje rozwiązanie tego problemu – ustawa wyznaczyła punkty odbioru tego typu śmieci. Są to tak zwane PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkty te są zorganizowane przez gminę i ich lokalizację możesz znaleźć na gminnej stronie internetowej. Zdanie odpadów w tego typu punkcie jest bezpłatne.

Jeśli masz kłopot z przypisaniem danego odpadu do poszczególnej kategorii, warto poszukać informacji na ten temat. Na przykład karton po mleku powinien być wrzucony do pojemnika na tworzywa sztuczne, co nie jest oczywistym wyborem. Selekcja śmieci pozwoli Ci wziąć czynny udział w chronieniu środowiska, dlatego też warto się w to zaangażować.