Jak dbać o kwiaty w domu

4 listopada 2015 18:37
Jak dbać o kwiaty w domu

Domowe rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji aby wyglądały pięknie i zdrowo. Poza gotowymi nawozami możemy wypróbować również sprawdzone domowe sposoby i dodatki powodujące wzmocnienie roślin. Rośliny doniczkowe bardzo potrzebują dodatkowych składników odżywczych, ponieważ w doniczkach mają mało ziemi i chociaż może ona być najbardziej żyzna to nie zapewni roślinom składników pokarmowych na dłuższy czas. Więc już po kilku tygodniach powinno się je uzupełniać.

Naturalnymi odstraszaczami szkodników są sok z cebuli i czosnek, świetnie sprawdzą się w pozbyciu się mszyc, przędziorków i tarczników. Wodą, w której moczył się czosnek lub cebula warto opryskiwać całe rośliny.

Źródłem azotu i węglanu wapnia są między innymi skorupki jaj. Możemy je pokruszyć i zalać wodą. Po kilku dniach możemy użyć takiej wody do podlewania roślin, taka mikstura wpłynie korzystnie na ich wzmocnienie.

Zawarty w wodzie mineralnej dwutlenek węgla rozpuści wapno i zapobiegnie tworzeniu się białego osadu na doniczkach oraz powierzchni ziemi. Woda mineralne jest również bogata w związki mineralne, które dobrze posłużą roślinom.

Fusy z herbaty i kawy zawierają cenne związki potasu. Wymieszaj je z ziemią, a spulchnią ją i poprawią jej zdolność do magazynowania wody.

Złoty trunek, chleb w płynie, czyli piwo konserwuje liście. Czasami można przetrzeć liście roślin rozcieńczonym z wodą piwem aby nadać im efektownego połysku.

Popiół z papierosów odstraszy mszyce, zmieni odczyn gleby na zasadowy. Od czasu do czasu można dosypać go trochę do ziemi w doniczce.