Dobroczynne działanie miodu

4 listopada 2015 18:24
Dobroczynne działanie miodu

Miód naturalny jest substancją wytwarzaną przez pszczoły w większości z nektaru kwiatów, ale również ze spadzi, która występuje na liściach drzew. Ten pszczeli wyrób ma bardzo wiele właściwości leczniczych, odżywczych i pielęgnacyjnych.

Jedną z bardzo cennych właściwości miodu jest działanie antyseptyczne. Działa on chorobotwórczo na bakterie, charakteryzuje się dużą skutecznością w przypadku zwalczania wąglika, gruźlicy, czy grzybów z rodzaju Candidia. Bardzo dużą aktywność antybiotyczną posiadają miody spadziowe, gryczane i lipowe. Miody mają również działanie lecznicze na niektóre wewnętrzne narządy człowieka oraz mają działanie przeciwpróchnicze.

Miody są bardzo cennymi produktami odżywczymi dla osób pracujących fizycznie i umysłowo. Zawarta w miodzie acetylocholina poprawia krążenie i obniża ciśnienie krwi. Z kolei cholina dobrze działa na wątrobę i zwiększa ilość wydzielanej żółci. Spożywanie miodu przez dzieci wspomaga odporność, rozwój umysłowy, zapobiega wymiotom, przeciwdziała zaparciom, wzdęciom i może mieć działanie uspokajające.

Miód pomaga również w pozbyciu się w krótkim czasie zmęczenia, dlatego jest bardzo ceniony przez sportowców. Cukry proste zawarte w miodzie obniżają toksyczne działanie alkoholu i nikotyny. Ponadto miód jest pomocny w walce z przeziębieniem, bólami gardła, chorobami układu moczowego i wątroby oraz gorączką.

Dodatkowo miód jest wspaniałym kosmetykiem naturalnym. Miód nawilża skórę, zmiękcza, regeneruje ją, poprawia ukrwienie oraz zapobiega jej wysuszeniu. Dodatkowo ma działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające.