Skończyła Yale i Harvard, a teraz radzi w jaki sposób skutecznie się uczyć!

28 września 2018 08:03
Skończyła Yale i Harvard, a teraz radzi w jaki sposób skutecznie się uczyć!

Nauka z egzaminy są bardzo stresującym momentem, w którym nie wiemy za bardzo w co najpierw włożyć ręce. Mijający czas oraz duża ilość materiału potrafi nas przytłoczyć, a przez to ciężko jest nam skupić się na celu, czyli nauczeniu się materiału. Absolwentka dwóch bardzo ważnych uczelni, Sophia Chua-Rubenfield, postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem.

Notatki

Bardzo istotne jest, aby wszystkie notatki były pisane własnoręcznie. Wydrukowane materiały są bardziej przejrzyste i oszczędzają nam zdecydowanie dużo czasu, ale własnoręczne zapisywanie notatek pozwala na lepsze zapamiętanie materiału. Musimy się skupić na przeczytaniu i przeniesieniu tego na kartkę. Z pewnością o wiele więcej zostanie w pamięci niż zwykła czytanie w kółko.

Odstaw urządzenia

Nie ma znaczenia czy jesteś otoczony stosem książek i kartek z zapiskami lub siedzisz w bibliotece, jeżeli jedyne co trzymasz w ręce to telefon. Urządzenia bardzo łatwo odwracają naszą uwagę oraz pochłaniają ogromną ilość czasu.

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Ta zasada sprawdza się w każdej sytuacji. Nagromadzone informacje ciężej jest przyswoić. Lepiej jest systematycznie poszerzać swoją wiedzę, a tuż przed egzaminami powtórzyć najważniejsze informacje. W ten sposób będzie zdecydowanie lepiej przygotowani oraz zaoszczędzimy dużo czasu.

Odpoczynek

Intensywna nauka nic nie znaczy, jeśli zapominamy o przerwach. Nasz mózg również potrzebuje odpoczynku i zregenerowanie sił. Pójdź na spacer, weź kąpiel lub wyskocz na obiad. Krótsze przerwy również są potrzebne, ale warto dopilnować, aby trwały kilka-kilkanaście minut.

Czytanie

Czytanie ze zrozumieniem jest podstawą. Przelecenie wzrokiem po kartkach w niczym nie pomoże. Najważniejsze jest, aby zrozumieć to, co jest napisane. Oczywiście, może być tak, że materiał będzie trudny do zrozumienia, a więc wtedy warto zapisać sobie pytania i od razu poszukać na nie odpowiedzi. Nie bój się doszukiwać ponadprogramowych informacji.

Podsumowanie

Dobrze jest pamiętać, aby na sam koniec wypisać sobie w punktach lub ciągiem podsumowanie całego materiału. Najważniejsze informacje naprowadzą nas na całość informacji, a dzięki temu lepiej będzie nam powtarzać.

Nauka jest bardzo wymagającym zajęciem, ale nie należy poświęcać dosłownie wszystkiego, aby nauczyć się na egzamin. Ważne jest, aby przede wszystkim wybrać kierunek, który będzie nas interesował i nie da nam poczucia, że marnujemy czas.