Znany syrop wycofany z aptek - sprawdź czy go masz w swojej apteczce

28 września 2018 08:03
Znany syrop wycofany z aptek - sprawdź czy go masz w swojej apteczce

Kojarzycie syrop Flegafortan? To syrop stosowany przy ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Kilkadziesiąt serii tego syropu zostało właśnie wycofanych z obrotu. Taką decyzją podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Powodem decyzji o natychmiastowym wycofaniu tego syropu jest dodanie ulotek z nieprawidłowym zapisem jeżeli chodzi o stosowanie leku.

Taki błąd może być niebezpieczny dla zdrowia.

Zdjęcie Znany syrop wycofany z aptek - sprawdź czy go masz w swojej apteczce #1

Główny Inspektorat Farmaceutyczny z rygorem natychmiastowej wykonalności wycofał z obrotu na terenie całej Polski syrop Flegarotan. Sprawa dotyczy kilkadziesiąt serii tego leku: od numeru 123G do 142G (data ważności 01.2021 r.), od numeru 177G do 191G (data ważności 01.2021 r.), od numeru 192G do 196G (data ważności 02.2021 r.)

Producentem syropu Flegafortan (Bromhexini hydrochloridum 1,6 mg/ml) jest Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Zdjęcie Znany syrop wycofany z aptek - sprawdź czy go masz w swojej apteczce #2

Jak wspominaliśmy na początku artykułu powodem wycofania leku była wadliwa ulotka, która zawierała nieprawidłowy zapis o tym jak dawkować lek. Z wadliwej ulotki wynika, że młodzież powyżej 12 roku życia oraz dorośli powinny stosować 10 ml syropu, czyli 2 łyżki – 3 razy na dobę, a dzieci od 6 do 12 roku życia 5 ml, czyli 1 łyżkę – 3 razy na dobę. Prawidłowy zapis, który powinien znaleźć się na ulotce informuje, że młodzież oraz dorośli powinny przyjmować 5 ml syropu, czyli 1 łyżkę – 3 razy na dobę, a dzieci 2,5 ml syropu, czyli pół łyżki – 3 razy na dobę.

Stosowanie leku według wadliwej ulotki może być niebezpieczne dla naszego zdrowia – informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Może dojść do przedawkowania, które objawia się zwiększaniem objętości wydzieliny oskrzelowej. Trzeba zaznaczyć, że syrop ten stosuje się tylko w przypadku ostrych i przewlekłych chorób dróg oddechowych, które przebiegają z utrudnionym wykrztuszeniem gęstej wydzieliny.