Czy koty lubią ludzi? Wyniki badań mogą was zdziwić

28 września 2018 08:03
Czy koty lubią ludzi? Wyniki badań mogą was zdziwić

Koty, inaczej niż psy, nie potrzebują człowieka. Nie są zwierzętami społecznymi i są niezależne. Dla psa człowiek jest przywódcą stada i z ewolucyjnego punktu widzenia zwierzaki te potrzebują nas jako gwarant przetrwania. Koty jednak nas nie potrzebują, ale czy nas lubią?

Zdjęcie Czy koty lubią ludzi? Wyniki badań mogą was zdziwić #1

Koty przywykły do samodzielnego zapewniania sobie przetrwania – inaczej niż psy, które pochodzą od wilków i od zawsze żyły w stadzie. Koty mają wykształcone mechanizmy zapewniające im przetrwania. Zazwyczaj jest to ucieczka, natomiast bardzo rzadko walka. Psy więc potrzebują człowieka jak przywódcę stada, który zapewnia pożywienie i przetrwanie. Stąd pewność, że psy nas lubią, szanują i pragną kontaktu z człowiekiem.

Jak jest z kotami?

Postanowiono przeprowadzić eksperyment. Ustalono, że wskaźnikiem „lubienia” jest przekładanie interakcji z człowiekiem nad inne czynności. Zaproponowano więc badanym kotom kilka czynności do wyboru:

  • Jedzenie
  • Zabawa ulubioną zabawką
  • Wąchanie przedmiotu o ciekawym zapachu
  • Interakcja z człowiekiem

Okazało się, że aż 50 % badanych kotów wybrało interakcję z człowiekiem zupełnie porzucając jedzenie, zabawę i wąchanie ciekawego zapachu.

Zdjęcie Czy koty lubią ludzi? Wyniki badań mogą was zdziwić #2

To wskazuje na to, że koty pomimo tego, że nie muszą nas lubić, ponieważ nie maja ku temu żadnego powodu – darzą nas pozytywnymi uczuciami i chcą spędzać z nami czas.

Przyjaźń jaka łączy kota z człowiekiem nie ma jednak podłoża zależności, tak jak w przypadku psów. Koty spędzają z nami czas tylko wtedy, kiedy mają na to ochotę i nie robią tego z powodów ewolucyjnych, ale ze zwykłego widzimisię. Nie miejmy więc im za złe tego, że czasami ignorują nas godzinami, pomimo naszych starań.