Od 1.10.2018 wejdą zmiany, na które czekali wszyscy kierowcy!

27 września 2018 14:11
Od 1.10.2018 wejdą zmiany, na które czekali wszyscy kierowcy!

Już 1 października wejdzie oczekiwana przez kierowców zmiana. Po drogach będzie można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i bez polisy OC.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC to skutek przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym. Od 1 października kierowcy, którzy podczas kontroli nie okażą dowodu rejestracyjnego i policy OC nie dostaną mandatu, ani nie zostaną w żaden sposób ukarani.

Zdjęcie Od 1.10.2018 wejdą zmiany, na które czekali wszyscy kierowcy! #1

Nie oznacza to braku kontroli dokumentów

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że dokumenty nie będą podlegać kontroli. Dane pojazdu i informacje o polisie będą sprawdzane bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Podczas kontroli funkcjonariusz na miejscu połączy się z bazą danych i zdobędzie potrzebne informacje.

Dowód rejestracyjny będzie mógł być również zatrzymany. Jednak nie w formie fizycznej, a zablokowany w bazie. Funkcjonariusze będą mieć dostęp do informacji o zatrzymaniu i unieważnieniu dowodu.

Kiedy dokumenty będą potrzebne?

Zdjęcie Od 1.10.2018 wejdą zmiany, na które czekali wszyscy kierowcy! #2

Dowód rejestracyjny w formie fizycznej wciąż będzie jednak potrzebny w przypadku wyjazdu za granicę, w Stacji Kontroli Pojazdów, czy przy sprzedaży auta. Dodatkowo, kierowcy samochodów zarejestrowanych poza Polską nadal muszą wozić ze sobą dowód rejestracyjny i polisę.

Warto również pamiętać, że zmiany nie dotyczą innych niezbędnych dokumentów. W dalszym ciągu konieczne jest posiadanie przy sobie prawa jazdy oraz dowodu osobistego.