Nowe dowody osobiste z chipem od 2019 roku! E-dowód – kto musi wymienić?

21 września 2018 18:24
Nowe dowody osobiste z chipem od 2019 roku! E-dowód – kto musi wymienić?

Już w przyszłym roku mają wejść nowe dowody osobiste. Dokumenty wciąż będą służyć nam do potwierdzania naszej tożsamości, jednak będą wyposażone w jeszcze jedną, dodatkową funkcję.

Zdjęcie Nowe dowody osobiste z chipem od 2019 roku! E-dowód – kto musi wymienić? #1

Nowe dowody będą wyposażone w warstwę elektroniczną, czyli tzw. profil osobisty o wysokim profilu zaufania. Jego zadaniem będzie potwierdzanie tożsamości w usługach online oraz zastąpienie obecnego podpisu elektronicznego. Po przyłożeniu dowodu do czytnika konieczne będzie wpisanie również kodu PIN, który znał będzie jedynie posiadacz dokumenty. Profil osobisty docelowo ma być w każdym dowodzie każdej pełnoletniej osoby.

Nowe dowody osobiste mają być wydawane od marca przyszłego roku. Jednak wymiana wszystkich dowodów obywateli Polski zajmie około 10 lat.

Zdjęcie Nowe dowody osobiste z chipem od 2019 roku! E-dowód – kto musi wymienić? #2

Nie jest to jednak wymysł naszego Rządu. Zmianę dowodów na e-dowód narzuca nam Komisja Europejska. W przypadku, gdyby Polska nie wprowadziła dokumentów tożsamości z chipem, musiałaby oddać 150 milionów złotych, które otrzymała wcześniej na wdrożenie tego programu.

Zaletą nowych dowodów osobistych jest ich bezterminowość oraz sprawniejsza obsługa np. na lotniskach.

Wymiana starego dowodu na e-dowód

Od marca 2019 roku wymiana starego dowodu na nowy będzie konieczna, kiedy data ważności poprzedniego dokumentu wygaśnie. Możemy jednak już wcześniej złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego na nowy e-dowód.