Jak oświetlić sypialnię, aby sen był głęboki i przychodził szybciej?

19 września 2018 09:26
Jak oświetlić sypialnię, aby sen był głęboki i przychodził szybciej?

Cykl dobowy człowieka nierozerwalnie związany jest ze światłem. Odkąd jednak posiadamy elektryczność, cykl ten może być czasem zachwiany. Przez to trudno nam się zasypia, a w dzień jesteśmy przemęczeni. Możemy jednak temu zaradzić stosując odpowiednie barwy oraz natężenie światła.

Zdjęcie Jak oświetlić sypialnię, aby sen był głęboki i przychodził szybciej? #1

Oświetlenie w domu

Kiedy chcemy się skoncentrować i być bardziej pobudzeni, powinniśmy używać w danym pomieszczeniu jasnego, mocnego światła (podobnego do światła dziennego). Powinno być ono zawieszone na środku w jak najwyższym miejscu w pomieszczeniu.

Kiedy jednak chcemy się wyciszysz, przygotować do snu i zrelaksować, światło powinnio być dużo słabsze. Żarówki powinny dawać żółte, miękkie światło, a lampa rzucać cienie na ściany. Dzięki temu oczy i całe ciało przygotowuje się do snu.

Ma to bardzo duży związek z tym, co naturalnie dzieje się na niebie w ciągu doby. Rano i w środku dnia niebo jest niebieskie. Natomiast późnym popołudniem i wieczorem niebo i światło dzienne są żółte i czerwone. Można to wykorzystać we własnej sypialni.

Lampa nocna

Zdjęcie Jak oświetlić sypialnię, aby sen był głęboki i przychodził szybciej? #2

Wieczorem przed snem nie powinniśmy włączać lampy na suficie, a jedynie lampkę nocną. Powinna ona posiadać żarówkę, która daje słabe, żółte światło. Z takiej lampy należy korzystać wtedy, kiedy szykujemy się już do snu, czytamy, lub oglądamy przed snem ulubiony serial.

Górna lampa

Zdjęcie Jak oświetlić sypialnię, aby sen był głęboki i przychodził szybciej? #3

Górna lampa natomiast powinna posiadać żarówkę dającą mocne, zimne światło. Przyda nam się w zimowe poranki, kiedy jeszcze jest ciemno, a my potrzebujemy zastrzyku energii. Można skorzystać z niej również wieczorem i w nocy, kiedy nagle musimy się przebudzić i być gotowi do działania.

Taki prosty podział rodzajów światła zdecydowanie ułatwia życie, zasypianie, pogłębia sen, a kiedy trzeba może nas naładować dodatkową energia i pomóc w skupieniu. Wystarczy jedynie odpowiednio dobrać żarówki i w prawidłowy sposób korzystać z oświetlenia.

Odpowiednie rolety


Czasami problemem okazują się również źle dobrane rolety w sypialni. Gdy są zbyt jasne, a na zewnątrz jest dużo świateł latarni, światło może uniemożliwić nam zaśniecie. Jeśli jednak prawie w ogóle nie przepuszczają światła, problem pojawi się rano. Przez ciemność w pokoju nie będzie nam się chciało wstać, bo organizm pomyli dzień z nocą. W prawdzie zdarza się to bardzo rzadko (rolety zazwyczaj nie zaburzają snu), to w niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem mogą okazać się więc rolety dzień-noc.

Zdjęcie Jak oświetlić sypialnię, aby sen był głęboki i przychodził szybciej? #4