Musisz to wiedzieć, zanim oddasz dziecko do żłobka

5 września 2018 20:04
Musisz to wiedzieć, zanim oddasz dziecko do żłobka

Oddanie dziecka do żłobka to zazwyczaj dobrze przemyślana decyzja. Jest to stresujący okres zarówno dla rodziców, jak i dla malucha. Jeśli więc jesteś zdecydowana, że oddajesz dziecko do żłobka, poznaj kilka cennych faktów.

Zdjęcie Musisz to wiedzieć, zanim oddasz dziecko do żłobka #1

Dostępność

Dostępność miejsc w żłobkach, szczególnie państwowych jest mocno ograniczona. Miejsce w żłobku państwowym nie każdy również dostanie. Wszystko zależy od tego, czy oboje rodziców pracuje na etacie, czy nie są objęci opieką kuratora, czy mają więcej dzieci, itd. Warto wiedzieć również, że dziecko urodzone w styczniu zostanie przyjęte do żłobka najszybciej we wrześniu. Inaczej wygląda sytuacja w żłobkach prywatnych. Można do nich zapisać dziecko w dowolnym czasie.

Potrzebne dokumenty

Aby dziecko zostało przyjęte do żłobka, konieczne jest dostarczenie kilku dokumentów. Są to między innymi zaświadczenie o zatrudnieniu obojga rodziców i zaświadczenie z US o wysokości dochodów z poprzedniego roku, na które trzeba czekać ok. tygodnia. Są to niestety kolejne utrudnienia dla rodziców.

Choroby

Zdjęcie Musisz to wiedzieć, zanim oddasz dziecko do żłobka #2

Dziecko, które trafia do żłobka i ma kontakt z innymi dziećmi znacznie częściej choruje. Dzieci bardzo szybko się od siebie zarażają. Musisz więc przygotować się na częste wizyty u lekarzy. Konieczne będzie również częste branie L4 na dziecko, ponieważ gdy jest chore, to musi zostać w domu.

Pierwsze dni w żłobku

Zmiana otoczenia jest dla dziecka trudna, dlatego w ciągu pierwszych 2-3 tygodni powinien on spędzać w żłobku nie więcej niż 2-3 godziny dziennie.

Dziecko się zmieni

Po rozpoczęciu uczęszczania do żłobka dziecko się zmieni. Będzie wracało zmęczone i może być marudne. Może zmienić się również apetyt. Często zdarza się, że dzieci w żłobku, czy przedszkolu nie jedzą zbyt wiele, ale za to objadają się w domu.

Oddanie dziecka do żłobka będzie o wiele łatwiejsze, jeśli zdamy sobie sprawę z tych faktów i odpowiednio wcześnie się na nie przygotujemy. Pierwsze kilka tygodni z pewnością będzie trudne dla dziecka i dla rodziców, jednak po jakimś czasie dziecko zacznie czuć się w żłobku swobodnie. Pozna również rówieśników, z którymi będzie rozwijał swoje umiejętności interpersonalne.