Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolu? 5 porad

4 września 2018 13:25
Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolu? 5 porad

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu są stresujące dla rodziców, ale przede wszystkim dla malucha. Można jednak pomóc mu w adaptacji do nowego otoczenia i sprawić, że ta nowa dla niego sytuacja będzie mniej stresująca. Pierwsze dobre wrażenie dziecka sprawi również, że w przyszłości chętniej będzie chodziło do przedszkola. Złe wrażenie natomiast może doprowadzić do tego, że każdy dzień w przedszkolu będzie problematyczny.

Zdjęcie Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolu? 5 porad #1

Nigdy nie okłamuj dziecka

Nie można pod żadnym pozorem ukrywać przed dzieckiem, że idzie do przedszkola, czy żłobka. Dziecko powinno wiedzieć dokładnie gdzie się wybieracie, jak tam jest i kiedy wróci do domu. Zostawianie dziecka w przedszkolu pierwszego dnia i mówienie „mama zaraz wróci” , podczas gdy wiadomo, że zostanie tam przez kilka godzin, sprawi, że dziecko poczuje się oszukane i opuszczone i właśnie z tym uczuciem będzie kojarzył przedszkole.

Nie prowokuj nerwowej atmosfery

Wiadomo, że dla rodziców jest to również stresujący czas. Staraj się jednak nie wprowadzać nerwowej atmosfery i nie okazywać stresu. Dziecko wyczuje negatywne emocje i samo zacznie się stresować i obawiać. Warto przyjść z dzieckiem do przedszkola chwile wcześniej, spokojnie się rozpakować i spędzić z nim kilka minut w szatni.

Odbieraj dziecko na czas lub wcześniej

Zdjęcie Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolu? 5 porad #2

Bardzo stresujące w pierwszych dniach w przedszkolu dla dziecka jest spóźnianie się rodzica. Kiedy maluch widzi, że inne dzieci już są odbierane z przedszkola, a ciebie dalej nie ma – zaczyna się obawiać, że nie przyjdziesz w ogóle. Warto więc być po dziecko na czas, a nawet trochę wczęsniej.

Staraj się nie ulegać wymówkom

Dziecko zawsze znajdzie jakąś wymówkę, aby nie iść do przedszkola. Nie warto im jednak ulegać. Konsekwentne zaprowadzanie do przedszkola to jedyna droga do tego, aby dziecko przyzwyczaiło się do nowej sytuacji i poczuło się tam swobodnie.

Poświęcaj dziecku więcej uwagi w domu

Kiedy dziecko wraca z przedszkola, powinno być w centrum uwagi. Dzięki temu poczuje się bezpiecznie i swobodnie. Upewni się, że w domu wszystko gra i pobyt w przedszkolu nic nie zmienił.