Czy wiesz, co się dzieje, kiedy mucha siada na jedzeniu? To może cię zaskoczyć

30 sierpnia 2018 10:00
Czy wiesz, co się dzieje, kiedy mucha siada na jedzeniu? To może cię zaskoczyć

Muchy kojarzą nam się z bardzo niehigienicznymi owadami. Wszyscy wiemy, gdzie najczęściej spędzają czas. Tym bardziej nas wzdryga, kiedy widzimy muchy na jedzeniu, które zaraz mamy spożyć albo w napoju.

Zdjęcie Czy wiesz, co się dzieje, kiedy mucha siada na jedzeniu? To może cię zaskoczyć #1

Co wcześniej jadła mucha?

Muchy żywią się wszystkim. Jednak ich upodobania są dobrze znane – odchody zwierząt, gnijące jedzenie (szczególnie mięso) i wszystko, co znajdą w osiedlowych śmietnikach. Jeśli więc widzisz muchę na swojej kanapce to wiedz, że wcześniej jadła któryś w wyżej wymienionych przysmaków.

Co robi mucha na naszym jedzeniu?

Zdjęcie Czy wiesz, co się dzieje, kiedy mucha siada na jedzeniu? To może cię zaskoczyć #2

Pluje! Mucha dosłownie pluje na nasz pokarm. W otworu gębowego mucha wypuszcza enzymy, których zadaniem jest rozpuszczenie pożywienia. Pokarm musi być miękki, ponieważ muchy nie mają zębów, które mogłyby pogryźć twardsze kawałki. Następnie mucha po prostu zlizuje zmiękczone jedzenie.

Muchy a roznoszenie chorób

Z racji upodobań kulinarnych much, roznoszą one aż 65 różnych chorób. W naszej części świata zazwyczaj jednak jest to grypa żołądkowa, która wydaje się niczym w porównaniu do gruźlicy, tyfusu, czy innych poważnych chorób. Te ostatnie zazwyczaj jednak roznoszone są przez muchy w krajach trzeciego świata, gdzie choroby, które u nas już nie występują dzięki szczepieniom, tam wciąż sieją spustoszenie.

Choć nie są to przyjemne informacje, warto o tym wiedzieć. Następnym razem chętniej nakryjesz kanapki ręczniczkiem, i zakryjesz garnek z zupą pokrywką.